Zmarł wybitny teolog reformowany

0

W wieku 82 lat zmarł wybitny teolog reformowany, działacz praw człowieka i ruchu pokojowego pastor William Sloane Coffin (1924-2006), pastor Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC). Trwają przygotowania do jego pogrzebu. Jego żoną była córka Artura Rubinsteina, Ewa.

Urodził się w zamożnej, prezbiteriańskiej rodzinie, od lat związanej z kościołem – jego stryj Henry Sloane Coffin był wybitnym liberalnym teologiem Kościoła Prezbiteriańskiego (1877-1954). Po studiach teologicznych na Uniwersytecie w Yale i Union Theological Seminary został ordynowany na prezbiteriańskiego pastora w 1956 roku. W latach 1958-1975 już jako pastor UCC był kapelanem uniwersyteckim w Yale. W 1977 roku została pastorem Riverside Church w Nowym Jorku, gdzie zasłynął jako wielki obrońca praw gejów i lesbijek w kościele, oraz wielki przeciwnik zbrojeń nuklearnych. Z funkcji proboszcza tej parafii zrezygnował w 1987 roku by poświęcić się bez reszty zaangażowaniu na rzecz rozbrojenia nuklearnego.


Swoje najsłynniejsze kazanie wygłosił w 1983 roku, gdy w wyniku wypadku samochodowego zmarł jego najstarszy syn Alexander. Wezwał on by pomimo bólu i rozpaczy mieć odwagę zaufać Miłości i Miłosierdziu Boga.