Instalacja reformowanego rabina w Warszawie

0

Od najbliższego piątku (20.10.2006) po raz pierwszy od czasów II wojny światowej i holokaustu, polska społeczność Żydów reformowanych będzie miała własnego rabina. Właśnie tego dnia, w siedzibie Beit Warszawa, w urząd wprowadzony zostanie rabin Burt E. Schuman. Uroczystości będzie przewodniczył rabin Uri Regev, prezydent Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego (World Union for Progressive Judaism).

– Objęcie urzędu przez pierwszego, rezydującego na stałe, reformowanego rabina jest kamieniem milowym w procesie odradzania się judaizmu postępowego w Polsce oraz kształtowania się dynamicznej, otwartej i pluralistycznej społeczności Żydów Polskich – uważa rabin Regev. – Cieszy nas fakt, że Rabin Schuman, który wnosi unikatową mieszankę dynamiki, pasji, umiejętności pedagogicznych i doświadczenia w kultywowaniu więzi społecznej, zgodził się przyjąć to stanowisko. Będzie doskonałym przewodnikiem tej kongregacji, a także stale rosnącego grona postępowych Żydów w Polsce – dodaje.

– Nie mógłbym sobie wyobrazić dostarczającego głębszej satysfakcji czy wyzwań urzędu rabinackiego na obecnym etapie mojego życia – mówi Rabin Schuman, 58-letni nowojorczyk o polskich korzeniach. – Odrodzenie życia żydowskiego w Polsce nie jest już tylko marzeniem, jest żywą, zachodzącą wśród nas rzeczywistością – dodaje.

Światowa Unia dla Judaizmu Postępowego, z siedzibą w Jerozolimie, jest największym w skali światowej ruchem żydowskim, działającym w 42 krajach, na 6 kontynentach.

Czytaj także:

EAI Ekumenizm.pl: Rozmowa z r. Tonym Bayfieldem
EAI Ekumenizm.pl: Rozmowa z r. Helen Freeman