Pius XII zostawił Żydów własnemu losowi

10

Wielki Rabin Hajfy Shear Yashuv Cohen, który został zaproszony na trwające właśnie 12. Zgromadzenie Zwyczajnego Synodu Biskupów w Watykanie powiedział wczoraj, że Żydzi nie mogą przebaczyć ani zapomnieć tego, że niektórzy najważniejsi przywódcy religijni w czasie II wojny światowej nie wypowiedzieli się przeciw holokaustowi.

Słowa rabina padły w obecności papieża Benedykta XVI. Nie ma wątpliwości, że rabin Hajfy miał też na myśli brak potępienia zagłady Żydów ze strony papieża czasów wojny – Piusa XII. Wcześniej w poniedziałek rabin Cohen powiedział Agencji Reutera, że wielu Żydów sądzi, iż papież Pius XII nie zrobił wszystkiego co mógłby zrobić żeby pomóc Żydom.


Rabin, który jest też współprzewodniczącym izraelsko-watykańskiej komisji ds. dialogu i był pierwszym Żydem zaproszonym na Synod Biskupów dodał, że nie przyjąłby zaproszenia, gdyby wiedział, że główne zgromadzenie zbiegnie się z ceremonią uhonorowania Piusa XII z okazji 50-tej rocznicy jego śmierci.


:: Ekumenizm.pl: Pius XII ofiarą czarnej legendy

komentarze

 • montsegur

  Mnie natomiast ciekawi to, co rabin ma do powiedzenia na temat legalizowanego kidnapingu? (patrz link poniżej).

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Tőbena, Frőlicha i Stolz!
  http://www.davidduke.com/general/dr-tobens-arre

 • Bergoglio

  do Pana rabina

  Pius XII zrobił tyle ile mógł.

  i jeszcze jedno – niech rabin uderzy się we własne piersi

  w kontekście stosunku Żydów do Palestyńczyków

  Boże, jaka hipokryzja!

 • vibhisana

  „Pius XII zostawił Żydów własnemu losowi”. Krótko i na temat. A pomijając język dyplomacji Rabin powinien powiedzieć „Pius XII zostawił Żydów na pastwę Hitlerowców”. Kristalnacht miała miejsce jeszcze przed nastaniem pontyfikatu Piusa XII. Gościu nie wiedział na co stac Hitlerowców? Taki bystrzak? Ktoś tu napisał „Pius XII zrobił tyle ile mógł.”. Jeżeli to oznacza, że zrobił wszystko co mógł, to pełen szacunek dla Niego. Dziwi mnie jednak, ze takie sady feruja Polacy, których Przodkowie, masakrowani przez kule i bomby Wehrmachtu w najwścieklejszej ofensywie militarnej nowoczesnej Europy nie mogli się doprosić słów krytyki Papieża pod adresem zdziczałych faszystów(nominalnie chrzescijan). Papież olał Kardynała Hlonda proszącego o nagłośnienie masakry cywili w okupowanej Polsce. Nie zapłakał przez radio nad losem aresztowanych i mordowanych księży na Pomorzu.  

 • Bergoglio

  do vibhisana:

  Pius zrobił wszystko co mógł. dlaczego Żydzi ciągle tylko mają pretensje do Kościoła katolickiego odnośnie okresu II wojny.

  Jakoś nie słyszę żadnych zarzutów o bierność wobec Holokaustu do wspólnot protestanckich czy Kościołów prawosławnych? dlaczego np. patriarcha Konstantynopola z okresu II wojny nie mógł publicznie potępić ludobójstwa?

 • montsegur

  To, co zrobił lub czego nie zrobił Pius XII omawiano już w tym serwisie niejednokrotnie, m.in.  tutaj    oraz  w tym miejscu . Niewiele tu dodamy. Pozostanie on kontrowersyjny tak jak wielu innych ludzi. Jednak był przynajmniej jednym z tych niewielu, którzy starali się zapobiec wybuchowi wojny, bez której cały ten t.zw. „Holokaust” w ogóle nie mógłby mieć miejsca.

  Tak, Piusa nie było osobiście w żadnym miejscu, gdzie mordowano ludzi. Nie było go w Rosji sowieckiej, gdzie przed wojną wymordowano więcej ludzi niż hitlerowcy wymordowali podczas  – bądź co bądź! – wojny światowej. I też nie mógł temu zapobiec. Tak jak nie zapobiegł masakrom Arabów w nowo powstałym Izraelu czy (Bóg jeden raczy wiedzieć ilu) milionów ludzi w Chinach po wojnie. Jego następcy też temu nie zapobiegli, tak jak JPII nie zapobiegł genocydowi w Rwandzie, a Benedykt XVI w Darfurze.

  Ciekawi mnie tylko dlaczego pod mikroskop bierze się akurat wybranych papieży, gdy nie brakuje bardziej pasujących do tego zabiegu postaci – tych, którzy mieli akurat władzę polityczną lub ekonomiczną na skalę międzynarodową? Czy pan rabin odmawia także uczestniczenia w obchodach w USA, bo tam nie brakuje Zydów, którzy w czasie II wojny nie próbowali zrobić w ogóle niczego w sprawie, która pana rabina interesuje?

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Tőbena, Frőlicha i Stolz!

 • gosc

   

  Mnie to „ni ziębi – ni parzy“ jeśli akurat tu i teraz ktoś tematowo jeszcze się na papieża Piusa XII, „sierdzi“…ale z tej OKAZJI już tam można głową pokiwać <„kto-co-i-zacz“> jak sie w tej „orbicie“ synodalnej prezentuje…

  Arcy-dziwno-ciekawą NOTATKE spotkałem na „Pressemeldungen“, cytuję:

  Ein Großrabbiner ist natürlich unerläßlich bei einer katholischen Bischofssynode. Ohne den wäre die Versammlung überhaupt nicht gültig.“ Po naszemu, w moim tłumaczeniu: „Naturalnie, niezastąpiony jest Wielki Rabin na katolickim synodzie Biskupów. Bez niego byłoby to Zgromadzenie niewątpliwie nieważne“.

  A sam Wielki Rabin (rocznik 1927, swoje przeżył…i wie, co mówi, ale nie robi 🙂 „I did not know (the anniversary commemorations) happened during the same meeting. If I had known … I might have refrained from coming because we feel that the pain is still here,” Cohen said. Przecież teraz wie o tym, ma okazje, by sie wycofać, to dlaczego tego nie robi??? Trzymają go tam siłą ??? (czwartek jest dopiero jutro…)

 • gosc

  Naród izraelski nigdy nie zapomni tego, co Jego Świątobliwość i Jego wybitni delegaci, inspirowani odwiecznymi zasadami religii, stojącymi u podstaw autentycznej cywilizacji czynią dla naszych nieszczęsnych braci i sióstr w najtragiczniejszej godzinie naszych dziejów”…to cytat wypowiedzi z 1944 rabina Jerozolimy Izaaka Herzoga. A to tegoż samego po śmierci PiusaXII:„Śmierć Piusa XII jest poważną stratą dla całego wolnego świata. Nie tylko katolicy opłakują jego śmierć”. Czyżby rabin Izaak Herzog który żył w czasach Papieża był „ślepcem”, a współczesny „mędrzec” oświeconym?

 • montsegur

  Brawo!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą

  Uwolnić Rudolfa, Zűndela, Tőbena, Frőlicha i Stolz!