Yad Vashem mniej krytyczne wobec papieża Piusa XII

6

Yad Vashem od początku lipca zmieniło opisy na wystawie odnoszące się do działalności papieża Piusa XII wobec zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Według rzeczniczki instytutu to „złagodzenie” osądu nie jest spowodowane naciskami (zwłaszcza z Watykanu) lecz rezultatem nowych badań, w części bazujących na udostępnionych archiwach z czasów poprzednika Piusa XII.

Zmieniono np. zdanie iż papież nie interweniował w czasie deportacji Żydów z Rzymu na opis iż „publicznie nie protestował”. Do informacji, iż papież wstrzymał się od podpisania deklaracji aliantów potępiającej eksterminację Żydów w grudniu 1942 roku dodano informację o radiowym przemówieniu papieża na Boże Narodzenie w którym mówił o tysiącach ludzi wysłanych na śmierć z powodu ich narodowości.

komentarze

 • montsegur

  Bardzo selektywni tam są z tym „udostępnianiem” dokumentów, nie tylko zresztą z tamtej epoki, bo i wcześniejszych też… Nie są, rzecz jasna, jedynymi tak „wybrednymi” pod tym względem na świecie.

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą
  Precz ze „Starym Testamentem”!

 • smy Jedziec

  w tego typu brednie o nowych badaniach to wierzą tylko naiwni połykacze politpoprawanej papki. Jakie nowe badania? Przecież od zakończenia wojny ukazało się wiele publikacji traktujących o pontyfikacie Piusa XII, nie licząc tych paszkwili wydawanych za pieniądze ADL.

 • Katharsis

  Ojejku dostaną jeszcze trochę kasy lub obietnicą udział w „Dziełach Religijnych” i będą mówili, że papież nawet ratował Żydów w czasie II Wojny.

 • gosc

  Nikt tak nie uosabia przestępczej natury Watykanu jak ten człoiwiek, utytłany we krwi tysięcy prawosławnych Serbów, Polaków, mieszkańców ZSRR. Zabijał do samego końca. W czerwcu 1955 ekskomunikował Perona, a następnego dnia jego agenci, z okrzykiem Cristo Vence,  zbombardowali zgromadzonych na Plaza de Mayo mieszkańców Buenos Aires zabijając 360 z nich. Peron zbiegł, a nowa władza cofnęła antypapistowskie ustawodastwo. Taki mały wycinek z wieloletniej działalności pacellego.

 • Defender

  To „zabijanie Polaków i mieszkańców ZSRR” to wreszcie chociaż jakaś tchnąca świeżością kalumnia
  – tego jeszcze dotąd nie słyszałem 😉

   

 • Katharsis

  Ciekawe, ciekaw, a leki pewnie odstawione??