Zmarła r. Cynthia Culpeper

0

W miniony poniedziałek, po 10 latach walki z AIDS, zmarła rabin Cynthia Culpeper. Po tym, jak choroba uniemożliwiła jej pracę duchownego, poświęciła się edukowaniu uczniów na temat HIV/AIDS. Cynthia Culpeper była pierwszym duchownym żydowskim, który publicznie mówił o swojej chorobie i pierwszą kobietą-rabinem, która odprawiła nabożeństwo w Polsce.

Wyrok zapadł w 1995 roku. Tuż po rabinackiej ordynacji w Jewish Theological Seminary, wykryto u pani rabin pleśniawkę. Ponieważ schorzenie nie występuje u osób dorosłych, zalecono badania na obecność wirusa HIV. W tym czasie Cynthia Culpeper posługiwała w gminie Agudath Israel w Montgomery (USA).


Obowiązki duszpasterskie sprawowała do 1997 roku. Później zdecydowała się na szerzenie wśród młodych ludzi wiedzy na temat AIDS. W 2000 roku odprawiła nabożeństwo w Beit-Warszawa.


Rabin Culpeper była konwertytką z katolicyzmu. Uczyła się w wyznaniowej szkole średniej. Zbierając materiały do referatu na temat judaizmu, odwiedziła synagogę. Po nabożeństwie zadała rabinowi wiele pytań. Tydzień później pytań było jeszcze więcej. W końcu zadała to najważniejsze: jak zostać Żydówką? Jedna ze szkolnych zakonnic powiedziała wtedy: „wiem, że nie będzie dobrą katoliczką. Niech więc zostanie dobrą Żydówką”.