Wrogowie społeczeństwa liberalnego

4

Szwedzka położna wniosła skargę o dyskryminację do sądu pracy po tym, kiedy trzykrotnie odmówiono jej zatrudnienia w szpitalach. Powód? Zastrzegła, że nie będzie asystować przy aborcji. 

Oczywiście, jesteśmy przyzwyczajeni do konfliktów między prawem jednostki do uznawania czegoś za niemoralne a prawem innych jednostek do domagania się tego, na co prawo zezwala.

W tym jednak wypadku jest parę okoliczności, które zapraszają do refleksji nad społeczeństwem liberalnym i jego ograniczeniami. Po pierwsze, zadziwiająca w kontekście nowoczesnej Szwecji jest informacja, iż posiada ona jeden z najwyższych wskaźników aborcji w Europie. Prawie 21 ciąż na 1000 kończy się aborcją. Więcej jest w Rosji oczywiście (34) czy Estonii (24), ale to przecież państwa postkomunistyczne, bez edukacji seksualnej na poziomie Szwecji ani też takiej dostępności antykoncepcji. A więc, wbrew temu, co wmawiają nam liberałowie, edukacja seksualna, pigułka przed i pigułka po wcale nie obniża wskażnika niechcianych ciąż i ilości zabiegów przerywania ciąży.

Kolejnym zaskakującym elementem jest to, że przeciwko położnej jest zarówno szwedzki rzecznik praw obywatelskich, jak i przewodnicząca stowarzyszenia położnych. Ta ostatnia uważa, że położna, która nie chce wykonywać aborcji, nadal ma wybór, gdyż może wybrać inną pracę. Ale – jej zdaniem – kobiety, które decydują się na aborcję nie mogły często uniknąć ciąży. Tyle, że obecnie w Szwecji bardzo często położne nie tyle asystują przy aborcji, co samodzielnie jej dokonują. No i fakt dosyć istotny, acz oczywiście nie dla szefowej stowarzyszenia położnych, iż Szwecja cierpi na brak położnych. Ale jak widać dla wolności wyboru ważniejsze jest niezatrudnienie wykwalifikowanej położnej do opieki nad ciężarnymi i odbierania porodów u 979 kobiet na 1000, gdyż 21 z tego tysiaca mogłoby być narażonych na nieskorzystanie z usług Ellinor Grimmark przy zabiegu przerwania ciąży. Nieważny jest fakt, że aborcja to jednak najczęściej zabieg planowany z pewnym wyprzedzeniem, a nie nagły jak podanie zastrzyku dożylnie czy inny zabieg ratujący życie. Lepiej narazić więcej kobiet na brak właściwej opieki niż urazić mniej przez sam fakt niewykonywania aborcji przez jakąś nadgorliwą chrześcijankę.

No cóż, sąd rejonowy w Szwecji odrzucił w 2015 roku skargę Ellinor Grimmark o dyskryminację. Zobaczymy co postanowi sąd pracy.

komentarze

 • Cleo

  Podobna sprawa toczy się teraz w Norwegii. Polska lekarka Krystyna Jachimowicz została zwolniona z pracy za stosowanie „klauzuli sumienia”. Trwa postępowanie sądowe.
  A w Paryżu odbył się kilka dni temu ‚Marsz dla Życia’ ….

 • Cleo

  W uzupełnieniu powyższego wpisu: polska lekarka przegrała proces o „klauzulę sumienia” … Tak wygląda ‚liberte’ liberalnych Norwegów.

 • Herbert

  5 fragmentów Pisma Świętego, które pokazują, że BÓG jest PRZECIWKO ABORCJI

  Od jakiegoś czasu aborcjoniści zaczęli szermować argumentem, że w Piśmie Świętym nie ma nic o aborcji, i że nie ma dowodów na to, że Bóg ją potępia. Tyle, że to zwyczajne kłamstwo. Każdy, kto przeczytał Pismo Święte ma świadomość, że jest ono pro life! A najlepszym tego dowodem jest pięć wybranych przez nas jego fragmentów.

  1. Bóg zna nas od momentu poczęcia
  „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię” (Jr 1,5)

  2. To Bóg daje życie, a nie człowiek
  „Ty bowiem utworzyłeś moje nerki,
  Ty utkałeś mnie w łonie mej matki” (Ps 139, 13)

  3. Bóg jako jedyny jest dysponentem ludzkiego życia
  „Ja zabijam i Ja sam ożywiam,
  Ja ranię i Ja sam uzdrawiam” (Pwt 32,29)

  4. Bóg nadaje cel naszemu życiu
  „Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi” (Ga 1,15-16)

  5. Przelanie krwi brata jest złem
  Od czasów starożytnych uznawano też następujący fragment księgi Rodzaju za odnoszący się nie tylko do zabójstwa, ale także do aborcji.
  „[Jeśli] kto przeleje krew ludzką,
  przez ludzi ma być przelana krew jego,
  bo człowiek został stworzony na obraz Boga” (Rdz 9,6)

  Fragmenty te nie pozostawiają wątpliwości, że człowiekiem jesteśmy od chwili poczęcia, a jedynym władcą naszego życia jest Bóg. Człowiek nie ma do tego koniecznej władzy.
  Tomasz P. Terlikowski

 • Cleo

  Ostatnie wydarzenia pokazują jak bardzo polskie uniwersytety (za wyjątkiem KULu) boją się prawdy o życiu …….