Miliardy dla Kościołów

7

Czeski rząd przyjął projekt ustawy, przewidującej wypłatę rozłożonych na 30 lat odszkodowań dla 17 Kościołów i związków wyznaniowych za utracone w okresie komunizmu mienie. Kościoły mają otrzymać 2,3 miliardów euro oraz zwrot nieruchomości o łącznej wartości 2,8 miliardów euro.

Największym beneficjentem ustawy będzie Kościół rzymskokatolicki, który solidarnie wspierał podczas rozmów z rządem Kościoły mniejszościowe, a także zrezygnował z części należnej mu puli odszkodowania na rzecz innych Kościołów. Projekt przewiduje ponadto, że państwo przestanie wypłacać pensje czeskim duchownym.


Jak informuje niemiecka agencja dpa, aż 70% Czechów jest przeciwna ustawie, którą musi przyjąć jeszcze parlament. Spośród 10 milionów Czechów jedynie ok. 12% obywateli deklaruje przynależność do jakiejkolwiek wspólnoty religijnej.

komentarze

 • Katharsis

  Ciekawe czy kościół katolicki w Polsce z czegokolwiek zrezygnował na rzecz kogokolwiek..

 • Katharsis

  I jeszcze jedna rzecz.. Jeśli oddaje się dawnym właścicielom majątki, (a tak zrobiono w Czechach) to należy zachować konsekwencję i oddać zagrabione majątki kościołowi. Również w Polsce zaczęto oddawać dawnym właścicielom oraz kościołom i to rodzi daleko idące konsekwencje dla nas, współczesnych obywateli, często właścicieli mieszkań, terenów. Nie wiem czy w ogóle należało do tego wracać i KOMUKOLWIEK cokolwiek oddawać.

 • Defender

  Radzę zapoznać się z zestawieniem oddanego majątku w przeliczeniu na jednego członka wspólnoty wyznaniowej dla: Kościoła Katolickiego, Kościoła Prawosławnego, KEA i gmin żydowskich w Polsce.

 • Katharsis

  Ja wiem czy tak można przeliczać? Obecnie wiadomo że struktura wyznaniowa i narodowościowa w Polsce jest zupełnie inna niż przed wojną. Trudno porównywać wartość majątku per capita członka danego kościoła. Tak mi się przynajmniej wydaje.

 • Katharsis

  Poza tym część majątków pozostała poza granicami kraju… No nie wiem czy warto do tego w ogóle było wracać.

 • Oranysta

  Widzę że redakcja ekumenizm.pl, stosuje seksistowskie reklamy. Bo niby dlaczego tylko partner miałby zaskaiwać partnerkę w łóżku? A odwrotnie to niełaska? O innych możliwościach nie wspominając………. To nie jest ekumeniczne, szanowna redakcjo………… Ja wiem, pieniądz ( podobno) nie śmierdzi…………..

 • gosc

  Reklamy nie pochodza od redakcji…


  „You in my father’s kingdom?! Do you believe in some kind of cheap grace? Get real. Now repeat after me, very slowly and clearly, ‚I believe in God, the Father