Nagroda mediów dla pastora mimo protestów

3

Ks. dr Mitri Raheb, palestyński teolog luterański, otrzymał prestiżową Niemiecką Nagrodę Mediów za budowanie mostów porozumienia i dialogu. Przyznanie wyróżnienia Rahebowi oprotestowały niektóre organizacje żydowskie oraz chrześcijańsko-żydowskie, zarzucając duchownemu, że wspiera ruchy odmawiające Izraelowi prawa do egzystencji. Laudatio na cześć ks. Raheba wygłosił Roman Herzog, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec.

Ks. Mitri Raheb jest od 1988 roku proboszczem Parafii Ewangelicko-Luterańskiej Bożego Narodzenia w Betlejem. Działalność księdza nie ogranicza się jednak do opieki duszpasterskiej nad arabskimi luteranami, ale w ciągu minionych lat skierowana była do ludzi różnych wyznań, religii i kultur. Raheb był inicjatorem i budowniczym szkół, szpitali oraz centrum spotkań międzykulturowych. Jego dokonania zostały uznane przez wiele organizacji międzynarodowych. Raheb jest również laureatem Nagrody Karola.


Ta prestiżowa nagroda jest nie tylko wyróżnieniem dla ciężkiej pracy Księdza i zafascynowaniem sprawiedliwością, ale również uznaniem dla Księdza podejścia oraz Kościoła do skomplikowanego wyzwania tworzenia instytucji, które odmieniają życie i budują relacje – napisał w liście gratulacyjnym ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej. Laureat należy do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, który posiada zaledwie trzy tysiące wiernych w pięciu parafiach.


Decyzja kapituły nagrody została przyjęta z oburzeniem przez niektóre środowiska żydowskie i chrześcijańskie, które przekonywały, że palestyński teolog jest antysemitą, który neguje państwu Izrael prawo do istnienia. Jako dowód przytaczają wypowiedź ks. Raheba, iż państwo Izrael jest dla Bliskiego Wschodu obcym, europejskim tworem bez naturalnych związków z Ludem Biblii. Ponadto luterańskiemu duchownemu zarzuca się, że jest współautorem kontrowersyjnego Dokumentu Kairsko-Palestyńskiego, który – według krytyków – wzywał społeczność międzynarodową do bojkotu Izraela. Deklarację podpisali hierarchowie i duchowni różnych wyznań. Przyznanie Nagrody Medialnej skrytykowały dwie niemieckie organizacji współpracy żydowsko-chrześcijańskiej oraz Centrum im. Szymona Wiesenthala.


Niemiecka Nagroda Mediów (Deutscher Medienpreis) przyznawana jest od 1992 roku osobom, które wywarły szczególny wpływ na media w danym roku. Jej laureatami w minionych latach byli m.in. kanclerz Angela Merkel, Dalai Lama, szwedzka królowa Sylwia i królowa Jordanii Rania, Nelson Mandela, Helmut Kohl czy Bono z zespołu U2.


:: Rozmowa z ks. dr. Rahebem (YouTube)

komentarze

 • montsegur

  Brawo dla tego Semity!

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą
  Precz ze „Starym Testamentem”!

 • Cortes

  Oi vei, Palestyna Żydom z Rosji, Polski, Węgier, USA, Etiopii i Maroka należy się jak psu kość, oi vei. Urodzony w Mołdawii minister Avigdor Liebermann poradzi sobie z semickimi Palestyńczykami, oi vei.


  Re-turn your revolt into style.

 • montsegur

  Nie, nie poradzi sobie. To oni sobie z nim poradza…

  Cheers!!!


  „Stationary Traveller” – wzbogacasz się, pozostając sobą
  Precz ze „Starym Testamentem”!