Sklep charytatywny

3

Ciechanowskie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynności uruchomiło klasyczny sklep charytatywny pod nazwą „Filantrop”. Jest to jedna z pierwszych inicjatyw tego rodzaju w naszym kraju. Na zachodzie Europy sklepy charytatywne funkcjonują już od dawna. Szczególnie dużo jest ich w Wielkiej Brytanii.

Wiele organizacji pozarządowych prowadząc taką działalność nie tylko zbiera w ten sposób środki na pomoc innym, ale również promuje daną organizację wśród lokalnej społeczności.

– Filozofia tych inicjatyw jest prosta. Prawo zezwala organizacjom pozarządowym na prowadzenie odpłatnej działalności, która nie jest jednocześnie działalnością gospodarczą. W ramach tej działalności ustawodawca przewidział m.in. możliwość sprzedaży rzeczy pochodzących z darowizn, pod warunkiem przeznaczenia całości dochodu z tego tytułu na realizację celów statutowych danej organizacji. W przypadku naszego Stowarzyszenia jest to praca z dziećmi. Prowadzimy świetlicę socjoterapeutyczną, organizujemy letni i zimowy wypoczynek dla naszych podopiecznych, wspieramy osoby niepełnosprawne (obecnie zatrudniamy trzy takie osoby). Prowadząc sklep charytatywny chcielibyśmy pozyskać środki na zakup lekarstw czy opału na zimę dla potrzebujących pomocy. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że pobudził wiele serc, aby ta inicjatywa mogła zostać sfinalizowana. Mam na myśli zarówno wolontariuszy pomocnych przy remoncie obiektu i prowadzeniu sklepu, jak i darczyńców. Cieszy mnie, że nasza inicjatywa spotkała się z miłym przyjęciem wśród mieszkańców Ciechanowa. Osoby odwiedzające nasz sklep nie tylko chcą kupować i w ten sposób pomagać innym, ale niejednokrotnie deklarują też chęć przekazania swoich rzeczy, które często są już nieprzydatne, a za niewielką cenę mogłyby znaleźć nabywcę – mówi Małgorzata Bartczak, Prezes Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynności.


W ofercie sklepu dominuje nowa i używana odzież, ale można kupić i podarować wszystko. – Posiadamy m.in.: meble, komputery, zabawki, naczynia kuchenne, sprzęt AGD i RTV. Przy okazji jest możliwość zakupu w promocyjnych cenach literatury i muzyki chrześcijańskiej, a niektóre czasopisma można otrzymać bezpłatnie. Myślimy też o pozyskaniu samochodu dostawczego. Wtedy chętni do przekazania towarów o znacznych gabarytach, czy w dużych ilościach, mogliby zgłaszać do nas tę informację, a nasi wolontariusze w dogodnym dla darczyńców terminie dokonywaliby odbioru tych rzeczy – mówi o planach na przyszłość prezes Bartczak.


Sklep mieści się w Ciechanowie przy ulicy Wyzwolenia 20 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00, a w soboty 9.00-12.00. Przekazując dary należy pamiętać o tym, by były one czyste i nadające się do użytku. W przypadku rzeczy o większych gabarytach można kontaktować się telefonicznie – tel. 0508 475 122 (w godz. otwarcia sklepu) lub 023 672 97 49. Stowarzyszenie postara się wtedy zorganizować ich transport.


Autor zdjęcia: EMILIA PRZYBYLSKA