• Stosunek Franciszka do starej mszy uzasadnia ekumeniczny alert

    Pontyfikat Franciszka w kwestii ekumenizmu nie wprowadził znaczących zmian, choć ostatnie 10 lat pełne były symbolicznych wydarzeń – 500 lat Reformacji czy ekumeniczna pielgrzymka do Sudanu. Z pewnością Franciszek nie stronił od ważnych słów i gestów, jednak za grubą ścianą ekumenicznych wzniesień jest lokalna rzeczywistość i poligon w postaci Kościoła rzymskiego, gdzie papieskie postępowanie realizuje program „w Rzymie nic nowego”. Sztandarowym przyk…

  • 50 lat Konkordii Leuenberskiej – wspólnie wokół Stołu Pana

    50 lat temu, 16 marca 1973 r., na wzgórzu Leuenberg w gminie Hölstein koło Bazylei wydarzyła się historia, której rozmach przerósł oczekiwania uczestników. Ponad 40 teologów protestanckich, wywodzących się z tradycji luterańskiej, reformowanej i unijnej zakończyło prace nad dokumentem, który przeszedł do historii jako Konkordia Leuenberska. Było to finał sporu doktrynalnego, który w XVI wieku uniemożliwił zjednoczenie zwolenników reformacji.…

  • Kanonizacja wywołuje ekumeniczne napięcie

    Brakuje nam słów i jesteśmy zasmuceni – tak metropolita zagrzebski, kard. Josip Bozanic wraz z chorwackim episkopatem rzymskokatolickim, skomentował niedawną decyzję Świętego Soboru Biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej o kanonizacji siedmiorga dzieci z miejscowości Jastrebarsko i Sisak, które miały być maltretowane w katolickim sierocińcu i tam też zmarły.…

  • ŚRK ma nowego sekretarza generalnego

    Ks. prof. Jerry Pillay został nowym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) – decyzję podjął Komitet Centralny ŚRK, obradujący w Genewie. Pillay, który jest duchownym Zjednoczonego Kościoła Prezbiteriańskiego w Południowej Afryce, obejmie swój urząd 1 stycznia 2023 roku. Zastąpi on p.o. sekretarza generalnego o. prof. Ioana Saucę z Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej.…

  • Gdy były biskup anglikański przechodzi na rzymski katolicyzm – przypadek Jonathana Goodalla w szerszym kontekście

    3 września br. zagraniczne i polskie media zelektryzowała informacja o rezygnacji Jonathana Goodalla z urzędu biskupa Ebbsfleet oraz zapowiedzi anglikańskiego hierarchy o przejściu na rzymski katolicyzm. Po stronie rzymskokatolickich komentatorów informacja wywołała radość i triumfalną euforię (także w Polsce), natomiast po anglikańskiej dominowały życzenia błogosławieństwa Bożego i smutek.…

  • Wspólne świętowanie Wielkanocy – (nie)potrzebne i (nie)ważne?

    Chrześcijanie różnych wyznań powinni obchodzić Wielkanoc w jednym terminie i to już niebawem, bo począwszy od 2025 roku – zaproponował abp Hiob (Getcha), przewodniczący stałego przedstawicielstwa Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola. W 2025 roku mija 1700. rocznica I Soboru Ekumenicznego w Nicei, podczas którego nie tylko zdefiniowano dogmat trynitarny, ale i ustalono datę obchodzenia Wielkanocy.…

  • Po raz pierwszy prawosławny pokieruje ekumenią w Szwajcarii

    33-letni teolog Milan Kostrešević zostanie nowym prezydentem Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Szwajcarii (AGCK.CH) – taką decyzję podjęło podczas obrad online zgromadzenie ogólne AGCK.CH. Po raz pierwszy w prawie 50-letniej historii organizacji na jej czele stanie prezydent wyznania prawosławnego.…

  • Zgromadzenie Ogólne ŚRK przełożone na 2022 rok

    Celem zagwarantowania jak najpełniejszego udziału Kościołów członkowskich w 11. Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK), Komitet Wykonawczy ŚRK podjął decyzję o przełożeniu terminu Zgromadzenia na rok 2022. Dotychczasowe miejsce spotkania najważniejszego gremium ŚRK pozostaje bez zmian i będzie to Karlsruhe w południowych Niemczech. Powodem decyzji jest trwająca wciąż pandemia Covid-19 i trudne do przewidzenia konsekwencje jej trwania w różny…

  • Papiestwo i papież wciąż dzielą? 25 lat „Ut unum sint”

    25 lat temu, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, Jan Paweł II ogłosił dokument Ut unum sint, pierwszą w historii Kościoła rzymskokatolickiego encyklikę o ekumenizmie. Po dekadach odrzucania ruchu ekumenicznego Kościół rzymski nieodwołalnie wkroczył dzięki Vaticanum II na ścieżkę dialogu, a Ut unum sint jest etapem tej pielgrzymki. Papież zaprosił do dyskusji nt. swojej posługi i odnalezienia takiej jej formy sprawowania, która zachowując jej zasadnicze eleme…