Europa Dialogu
- 26 marca, 2005
- przeczytasz w 14 minut
„Europa Dialogu“ to hasło kolejnego, szóstego już Zjazdu Gnieźnieńskiego. Liderzy laikatu z Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich z wielu krajów Europy zgromadzą się w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha, patrona jedności europejskiej we wrześniu 2005 roku. Będą oni poznawać wymagania dialogu pomiędzy chrześcijaństwem a współczesną kulturą i innymi religiami. Ważne miejsce zajmie również kwestia dialogu Kościołów z instytucjami Unii Europejskiej, gwarantowana w nowym Traktacie Konstytucyjnym dla […]
„Europa Dialogu“ to hasło kolejnego, szóstego już Zjazdu Gnieźnieńskiego. Liderzy laikatu z Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich z wielu krajów Europy zgromadzą się w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha, patrona jedności europejskiej we wrześniu 2005 roku. Będą oni poznawać wymagania dialogu pomiędzy chrześcijaństwem a współczesną kulturą i innymi religiami. Ważne miejsce zajmie również kwestia dialogu Kościołów z instytucjami Unii Europejskiej, gwarantowana w nowym Traktacie Konstytucyjnym dla Europy. Kongres nawiązuje do tysiącletniej tradycji Zjazdów Gnieźnieńskich. Będzie ekumenicznym zgromadzeniem chrześcijan, którzy poczuwają się do odpowiedzialności za duchowe oblicze przyszłej Europy.
Zjazd ma charakter ekumeniczny, międzynarodowy oraz wielokulturowy, a więc odzwierciedla dzisiejszą Europę. Zgromadzi ponad 800 reprezentantów wielu ruchów i stowarzyszeń ze Wschodu i Zachodu, tych dwóch płuc Europy, o których integrację apeluje Jan Paweł II. Wśród gości będzie także ponad 80-osobowa grupa uczestników z krajów byłego ZSRR, w dużej części o polskich korzeniach. Nowym elementem kongresu, po raz pierwszy realizowanym w tysiącletniej historii Zjazdów Gnieźnieńskich, będzie otwarcie na dialog z innymi religiami: judaizmem i islamem.
Praktyczna szkoła dialogu
Dzisiejsza Europa jest i pozostanie pluralistyczna. Dialog — który w nauczaniu Soboru Watykańskiego II został ujęty jako niezbędny warunek obecności Kościoła we współczesnym świecie — wymaga nie tylko apostolskiej gorliwości, ale też kompetencji oraz szacunku dla drugiej strony. Dlatego kolejny Zjazd Gnieźnieński został pomyślany jako „szkoła dialogu” dla szeroko pojętych środowisk laikatu z wielu krajów Europy, w pierwszym rzędzie środkowej i wschodniej.
Jak prowadzić dialog? Jak szanować innych i jednocześnie być wiernym własnej tradycji? — oto kluczowe pytania kongresu „Europa Dialogu”. Chodzi o wypracowanie takiego modelu dialogu, który nie polegałby na zatracie własnej tożsamości, lecz na wzajemnym spotkaniu w prawdzie. Europa, niczym pustynia spragniona wody, potrzebuje dziś świadectwa prawdy niosącej nadzieję. Kongres rozpocznie kard. Christoph Schoenborn, arcybiskup Wiednia, który mówić będzie o podstawowych wymaganiach dialogu Kościoła ze współczesna Europą i jej różnorodnymi nurtami kulturowymi i duchowymi.
Wykłady i prelekcje zostaną uzupełnione bezpośrednimi świadectwami: jak prowadzić dialog na różnych płaszczyznach życia kościelnego, społecznego i politycznego. „Mistrzowie dialogu” z różnych krajów i części świata podzielą się swoimi doświadczeniami prowadzenia dialogu w rodzinie, na terenie parafii, pomiędzy narodami i przedstawicielami odmiennych kultur, czy wreszcie na najbardziej zapalnych i konfliktogennych terenach świata.
Dialog ekumeniczny i międzyreligijny
Reintegracja kontynentu winna być dla chrześcijan szczególnym wyzwaniem do usilnych starań o odbudowę jedności podzielonego Kościoła. Inaczej nasze świadectwo będzie mieć znamiona antyświadectwa. „Dialog ten — stwierdza Jan Paweł II — stanowi jedno z głównych zadań Kościoła, przede wszystkim tu, w Europie, która w minionym tysiącleciu była świadkiem zbyt wielu podziałów między chrześcijanami, a dziś zdąża ku ściślejszej jedności. Nie możemy zatrzymać się na tej drodze, nie możemy z niej zawrócić!” (Ecclesia in Europa, 31). Znakiem naszego pragnienia odbudowy jedności podzielonego wyznaniowo Kościoła będzie m. in. ekumeniczne Święto Biblii, sprawowane w drugim dniu zjazdu w gronie duchownych różnych wyznań. Uczestniczyć w niej będą m.in. kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich z Polski. Zaproszeni zostali także metropolita Cyryl z Patriarchatu Moskiewskiego i przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec, bp. Wolfgang Huber.
Ekumeniczny wymiar zjazdu zostanie tym razem rozszerzony o dialog z wyznawcami innych religii. Wyrazem tego będzie wzajemna modlitwa przedstawicieli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Będzie to modlitwa o wierność Europy jej religijnym korzeniom i o pokój — w imię wspólnych, uniwersalnych wartości. Wezmą w niej udział obecni na zjeździe hierarchowie chrześcijańscy z abp. Michelem Fitzgeraldem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, a także wybitni przedstawiciele świata żydowskiego i muzułmańskiego. Modlitwie towarzyszyć będą debaty na temat kształtu i perspektyw dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w dzisiejszej Europie.
Dialog: Kościół-Europa
Dialog ten ma ważne znaczenie dla przyszłości. Prawnie jest on ujęty w Traktacie Konstytucyjnym dla Unii Europejskiej. Aktualny stan dialogu Kościołów chrześcijańskich z instytucjami unijnymi i jego aktualne punkty ciężkości, np. Traktat Konstytucyjny, będą kolejnym ważnym tematem spotkania gnieźnieńskiego. Obecny stan dialogu Kościołów chrześcijańskich z instytucjami Unii Europejskiej zaprezentują w Gnieźnie m.in.: ks. Noel Treanor, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, ks. Aldo Giordano, sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE oraz Rudiger Noll, dyrektor Komisji „Kościół i społeczeństwo”, reprezentującej wobec UE Konferencję Kościołów Europejskich (KEK), skupiającą 126 Kościołów chrześcijańskich różnych tradycji wyznaniowych.
Jak być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie?
Uczestnicy zjazdu zastanawiać się będą, jak wspólnie dawać świadectwo w warunkach demokracji i pluralizmu, w odpowiedzi na te problemy, jakie stawia Europa „dziś i jutra”. Podstawowym pytaniem kongresu „Europa Dialogu”, jest pytanie, w jaki sposób chrześcijanie winni prowadzić swą misję ewangelizacyjna wobec Europy, którą charakteryzuje demokracja, pluralizm i współistnienie obok siebie wielu kultur. Istotnym celem zjazdu jest obudzenie wśród jego uczestników — tych ze Wschodu i tych z Zachodu — nowego dynamizmu apostolskiego wobec Europy. Chodzi też o przebudzenie tego „śpiącego olbrzyma”, jakim w dzisiejszym Kościele są świeccy, o odkrycie licznych płaszczyzn odpowiedzialności (sfery politycznej nie wyłączając), wobec nowego wyzwania, jakim jest nie tylko odpowiedzialność za własną chrześcijańską tożsamość, lecz za przyszłość jednoczącego się kontynentu.
Debaty, świadectwa i modlitwa
To trzy filary, na których oparty jest program kongresu „Europa Dialogu”. Zjazd ten nie będzie tylko wydarzeniem, ale też przeżyciem. Przeżyciem duchowym, społecznym, wizualnym. Duchowość Zjazdu to nie tylko wysłuchanie świadectw, ale także wspólna modlitwa, śpiewy, msza. Wszystko w duchu wzajemnej wymiany darów, dzielenia się. Mnogość reprezentowanych ruchów, narodowości, wyznań i religii sprawi, że Zjazd może być także silnym przeżyciem społecznym, poznawczym, towarzyskim. Będzie to okazja, aby poznać inne kraje, Kościoły, a także nawiązać kontakty — znaleźć inspirację, aby szerzyć „Europę dialogu” w swoich środowiskach. Pragniemy, aby VI Zjazd Gnieźnieński był także przeżyciem w sferze kultury. Ideę Zjazdu chcemy zobrazować koncertem „Muzyka chrześcijan — muzyka jedności”, podczas którego modlitwie i śpiewowi chórów różnych wyznań towarzyszyć będą świadectwa współczesnych, wielkich świadków wiary.
Szczególne znaczenie będzie mieć publiczna debata czołowych polityków z krajów wyszehradzkich: Polski, Słowacji, Czech i Węgier, której tematem będzie wkład społeczeństw z Europy Środkowej w budowanie zjednoczonej Europy. Uczestniczyć będą w niej również przedstawiciele Ukrainy i Niemiec. Debata ta nawiązywać będzie do tysiącletniej tradycji Zjazdów Gnieźnieńskich, które były nie tylko wydarzeniem religijnym, ale też miejscem gdzie podejmowane były historyczne decyzje dotyczące obecności krajów naszego regionu w szeroko pojętej wspólnocie, której na imię Europa.
Uczestnicy Zjazdu
Zjazd „Europa Dialogu” nakierowany jest na liderów ponad 250 organizacji chrześcijańskich z Polski i innych krajów Europy (ze uwzględnieniem Europy środkowej i wschodniej, a w szczególności krajów Grupy Wyszehradzkiej). Zapraszamy Austriaków, Belgów, Białorusinów, Brytyjczyków, Czechów, Estończyków, Francuzów, Holendrów, Hiszpanów, Litwinów, Łotyszy, Niemców, Polaków, Rosjan, Rumunów, Słowaków, Ukraińców, Węgrów, Włochów. Przewidujemy w sumie około 800 uczestników, w tym ponad 100 osób z terenów byłego ZSRR. Większość uczestników zjazdu stanowić będą obywatele państw Grupy Wyszehradzkiej. Organizatorom zjazdu zależy, aby nie był on zamknięty wyłącznie w obrębie krajów obecnej Unii Europejskiej, lecz aby był też ważnym pomostem na Wschód, ułatwiającym dialog z chrześcijańskimi elitami tych krajów. Zapewnione jest uczestnictwo ważnych osobistości życia kościelnego, kultury, polityki, władz samorządowych itp. itd.
Zakładane efekty ZjazduZjazd ma się przyczynić do kształtowania wśród liderów organizacji chrześcijańskich w Europie aktywnej postawy ewangelizacyjnej, jednocześnie otwartej na problematykę europejską i dialog ekumeniczny oraz międzyreligijny. Sprzyjać ma także wyraźniejszemu niż dotąd otwarciu środowisk chrześcijańskich na potrzebę dialogu ze współczesną kulturą oraz realizowanie swej odpowiedzialności na niwie społecznej i politycznej. Zjazd — w swoim przesłaniu publicznym — ma być jednym z najważniejszych wydarzeń w sferze dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w Europie. Ma ukazywać odpowiedzialność chrześcijan za oblicze ideowe dzisiejszej Europy, jak również ukazywać rolę chrześcijaństwa jako ważnego czynnika w procesie postępującej integracji kontynentu.
Przewidywany odzew medialny
Podobnie jak w przypadku V Zjazdu Gnieźnieńskiego liczymy na intensywną obsługę medialną. Zjazd „Europa Ducha” w marcu 2004 roku obsługiwało 214 dziennikarzy reprezentujących najbardziej opiniotwórcze polskie media. Na szczególne podkreślenie zasługuje wysoka jakość obsługi Zjazdu przez media publiczne. Polskie Radio S.A. przeprowadziło bezpośrednią transmisję centralnego wydarzenia Zjazdu — Ekumenicznej Drogi Krzyżowej. Zbudowało też na terenie centrum kongresowego specjalne studio radiowe, nadające bezpośrednie informacje i wywiady z najważniejszymi postaciami Zjazdu. Telewizja Polska zrealizowała bezpośrednią transmisję modlitwy miast europejskich z Gniezna. Program telewizyjny wzbogacany był również licznymi doniesieniami z Kongresu w tzw. oprawie. A skoro zjazdy gnieźnieńskie na stałe weszły już do kalendarza ważnych imprez publicznych w Polsce, to zapewnione jest podobne, lub większe zainteresowanie.
Wszelkie kontakty z mediami w tym konferencje prasowe itp. poprowadzi na rzecz zjazdu Katolicka Agencja Informacyjna KAI, które swe doświadczenia obsługi imprez masowych zdobywała prowadząc kilkakrotnie medialną obsługę wizyt Ojca Świętego w Polsce. Należy się spodziewać, że efektem tych wszystkich działań będzie bardzo znaczący odzew medialny, w tym sprawozdania a także transmisje na żywo w telewizji i radiu oraz omówienia prasowe.
Forum Świętego Wojciecha — organizator ZjazduBezpośrednim organizatorem Zjazdu jest Forum Świętego Wojciecha gromadzące ruchy i organizacje chrześcijańskie pragnące wnieść wkład w budowanie jedności Europy. Forum św. Wojciecha skupia ponad 20 organizacji, ruchów i stowarzyszeń, w tym także z innych Kościołów chrześcijańskich. Rada Forum Świętego Wojciecha wybiera Komitet Organizacyjny zjazdu, w skład którego wchodzą doświadczone osoby, pochodzące z różnych ruchów i stowarzyszeń. W tym roku w parce Komitetu Organizacyjnego włączyli się również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich z Polski: prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.
Fundacja Świętego Wojciecha — partner Zjazdu
Istotną rolę w organizacji i obsłudze Zjazdu bierze na siebie Fundacja Świętego Wojciecha z siedzibą w Gnieźnie. Fundacja zapewni bieżącą obsługę finansową zjazdu „Europa dialogu”, służyć też będzie swoją miejscową bazą biurową i techniczną.
Komitet Honorowy Zjazdu
W skład Komitetu Honorowego Zjazdu wchodzą:Kard. Józef GLEMP, Prymas PolskiArcybiskup Jeremiasz, Prawosławny Metropolita Wrocławski i Szczeciński, Prezes Polskiej Rady EkumenicznejArcybiskup Henryk MUSZYŃSKI, Metropolita GnieźnieńskiKardynał Miroslav VLK, Prymas Czech, były Przewodniczący Rady Episkopatów EuropyArcybiskup Stanisław GĄDECKI, Metropolita PoznańskiBiskup Joseph HOMEYER, Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty EuropejskiejProf. Stanisław LORENC, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Prof. Jerzy KŁOCZOWSKI, Przewodniczący Instytutu Europy ŚrodkowejProf. Aleksander Wojciech MIKOŁAJCZAK, Dyrektor Kolegium Europejskiego w GnieźnieProf. Michał SEWERYŃSKI, Przewodniczący Krajowej Rady ŚwieckichStefan MIKOŁAJCZAK, Marszałek Województwa WielkopolskiegoAndrzej NOWAKOWSKI, Wojewoda WielkopolskiJaromir DZIEL — Burmistrz Gniezna
VI Zjazd Gnieźnieński„Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie”16–18 września 2005
projekt programu
Piątek, 16 września
12.00 Powitanie Abp Henryk Muszyński, Metropolita GnieźnieńskiAbp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński, prezes Polskiej Rady EkumenicznejPrzesłanie Ojca Świętego Jana Pawła IIPrezentuje abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. ŚwieckichPrzesłanie Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja IPrezentuje przedstawiciel Patriarchy12.40Dialog Kościół-Europa: wyzwania na dziśKard. Christoph Schoenborn, Arcybiskup Wiednia
13.20Dialog Europa-Kościół: wyzwania na dziśJán Figel’, komisarz ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków UE
13.50 Kościół-Europa: wyzwania na dziśAbp Ioannis Zizoulas, prawosławny metropolita Pergamonu 14.20Obiad
15.30 Debata o wartościach europejskichEuropa świecka, Europa chrześcijańska — wspólna EuropaDanuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej UE, Mona Siddiqui, dyrektor Centrum Studiów nad Islamem, Uniwersytet Glasgow, Hanna Suchocka była premier RP, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Rocco Buttiglione, minister ds. europejskich Włoch, André Gluksmann, profesor filozofii, Nicolas Sarkozy, przewodniczący UMP (Unii na Rzecz Ruchu Ludowego) — partii rządzącej we Francji, J.H.H.Weiler, profesor prawa prowadzi Kamil Durczok (TVP)Pytania z Sali
17.00Przerwa
17.30Debata o roli chrześcijan w kulturze współczesnej Namiot Kultura chrześcijańska — między odrodzeniem christianitas a chrześcijańskim gettemChantal Millon Delsol, profesor filozofii, Daniel Ciobotea, metropolita prawosławny, Jassy (Rumunia), bp Marek Izdebski, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce, Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Gabriel Nissim OP, Międzynarodowe Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej, abp Józef Życiński, metropolita lubelski, filozof prowadzi Bogdan Rymanowski (TVN)Pytania z sali
17.30Dialog Kościołów z Unią EuropejskąAulaDanuta Hübner, komisarz ds. Polityki regionalnej UE, Ján Figel’, komisarz ds. edukacji, szkoleń, kultury i języków UE, Aldo Giordano, Sekretarz Generalny CCEE, Rüdiger Noll, Dyrektor Komisji Kościół i Społeczeństwo, Sekretarz Generalny KEK, Mgr Noël Treanor, Sekretarz Generalny COMECE, Tadeusz Zieliński, profesor teologii, Chrześcijańska Akademia Teologicznaprowadzi dr Michaël Weninger, członek Grupy Doradców Politycznych Komisji Europejskiej Pytania z sali
17.30 Polska katolicka czy ekumeniczna? (tylko w języku polskim)kolegium Jerzy Buzek, były premier RP, luteranin, ks. Michał Czajkowski, teolog katolicki, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Marek Jurek, polityk, publicysta, Michał Klinger, teolog prawosławny, były ambasador RP w Rumunii, mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego, abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński, ks. Lech Tranda, proboszcz warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej, Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsceprowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska (TVN 24)Pytania z sali
19.00 Kolacja (dla uczestników zjazdu) 18.45(dla mieszkańców Gniezna i okolic) Ekumeniczne nabożeństwa biblijne w katolickich świątyniach Gniezna i okolic z homilią wygłoszoną przez duchownych różnych wyznań chrześcijańskich (według wspólnego, specjalnie przygotowanego scenariusza)
20.00Koncert na rynku gnieźnieńskimMuzyka chrześcijan — muzyka jedności (transmisja telewizyjna „na żywo”)Modlitwa śpiewem chórów różnych wyznań (chór prawosławny, schola zjazdowa i zespół baptystów „Trzecia Godzina Dnia”) oraz świadectwa wiary chrześcijan: o. Daniel Ange (Kościół rzymskokatolicki), ks. Leszek Czyż (Kościół ewangelicko-augsburski), ks. Nicolae Tanase (Rumuński Kościół Prawosławny) Na zakończenie — wspólny śpiew chórów
Sobota, 17 września9.00Ekumeniczne Święto Biblii Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem duchownych różnych wyznań chrześcijańskich, z elementami pantomimy / teatru (lepienie rozbitego dzbana)
9.45Debata ekumeniczna Jaki będzie ekumenizm XXI wieku?Kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan10.05Czy Europa może oddychać jednym płucem?Bp Hilarion Alfeyev, biskup Wiednia I Austrii, przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy Instytucjach Europejskich w Brukseli. 10.25Jednoczenie Europy a jednoczenie chrześcijaństwaBp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego Niemiec, biskup Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc
10.45dyskusja na podiumWidzialna jedność Kościoła — jaka?kard. Walter Kasper, bp Hilarion Alfeyev, bp Wolfgang Huberprowadzi Tomasz Królak (Katolicka Agencja Informacyjna)
Pytania z sali
11.30 Przerwa
12.15Mistrzowie dialogu — świadectwaNamioto. Daniel Ange, twórca międzynarodowej katolickiej szkoły modlitwy i ewangelizacji „Jeunesse Lumiere”, Anne Cathy Graber, pastor Kościoła Mennonickiego, członkini wspólnoty „Chemin Neuf”, ks. Nicolae Tanase, założyciel stowarzyszenia PRO VITA, bp Vincenzo Paglia, przewodniczący Katolickiej Federacji Biblijnej, specjalny wysłannik Stolicy Apostolskiej podczas wojny w Kosowie
12.15 Przebaczamy i prosimy o przebaczenie — dialog polsko-niemiecki w czterdziestolecie wschodniego memorandum EKD i listu biskupów polskich do biskupów niemieckich AulaWładysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych RP, bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego Niemiec, Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec, kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, Tadeusz Mazowiecki, były premier RP, Markus Meckel, przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej Bundestagu, Hans Joachim Meyer, przewodniczący ZdK (Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich), abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiprowadzi abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński
13.30 Obiad
15.00–17.30 Dialog w codzienności życiaWarsztaty (wśród mówców m.in. referenci Zjazdu)Dialog w małżeństwie i rodzinie :„Jak podtrzymać miłość w domu kiedy rodzice nie mają pracy?” (warsztat)Dialog Polacy — przybysze: „’Nielegalni’ w polskiej szkole” (warsztat)Dialog wewnątrz Kościoła Rzymskokatolickiego: „Czy umiemy ze sobą rozmawiać?” (panel)Dialog wierzących z niewierzącymi: „W co wierzy ten, co nie wierzy?” (panel)Dialog wolontariusz „przykościelnych” i „świeckich”: „Ochotnicy miłości bliźniego — wystąp” (warsztat)Polskie dialogi ekumeniczne: „Czy polska ekumenia stoi w miejscu?” (panel)Dialog w miejscu pracy: „Czy potrzeba nowej pracy nad pracą?” (warsztat)Dialog w społeczności lokalnej: „Między panem, plebanem i obywatelem” (warsztat)Dialog w parafii: „Czy duchowni i świeccy mogą mieć do siebie zaufanie?” (warsztat)Dialog biednych i bogatych: „Czy bieda musi być dziedziczona?” (warsztat)Dialog młodych Polaków „Blokersi kontra ‘ludzie sukcesu’” (panel)
17.45 Modlitwa — dialog z miłującym Ojcemks. Tomáš Halík, Praga
18.30Kolacja
20.00 Spotkanie w Dolinie Pojednaniarozpoczęcie wzajemnej modlitwy Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów Procesja z zapalonymi gnieźnieńskimi lampkami dialogu z Doliny Pojednania na rynek gnieźnieński (różnymi drogami);
20.30 na rynku gnieźnieńskim: Wzajemna modlitwa Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów w intencji Europy telewizyjne przesłanie Jana Pawła II na koniec uczestnicy otrzymują gałązki oliwne z Jerozolimy
Niedziela, 18 września
7.00Msza święta w katedrze gnieźnieńskiej (bezpośrednia transmisja telewizyjna)
od 8.00 — śniadanie w miejscu obrad
9.00Pieśń i medytacja biblijna (prowadzi Symcha Keller, przewodniczący GminyWyznaniowej Żydowskiej w Łodzi)9.15Debata międzyreligijna (przedstawiciele judaizmu, chrześcijaństwa i islamu) przewodniczy: Dietger Demuth CSsR, dyrektor wykonawczy dzieła “Renovabis”Żydzi w Europie: goście czy współgospodarze?Dr Jonathan Sacks, naczelny rabin Wielkiej Brytanii 9.35Chrześcijańskie korzenie Europy a dzisiejszy pluralizm religijnyAbp Michael Fitzgerald, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego9.55Islam w Europie czy islam europejski?Mustafa Cerič, wielki mufti Bośni i Hercegowiny, Reis ul-Ulema
10.15 wspólna dyskusja na podiumChrześcijaństwo-judaizm-islam w Europie: walka czy wspólne powołanie?rabin Dr Jonathan Sacks, abp Michael Fitzgerald, wielki mufti Mustafa Ceričprowadzi Krzysztof Skowroński („Polsat”)
10.45Przerwa
11.15 Debata socjologów i teologów o przyszłości religiiKontynent postchrześcijański czy nowa wiosna Kościoła? Jaka przyszłość religii w Europie?José Casanova, profesor socjologii, Nowy Jork, Krzysztof Dorosz, eseista, były redaktor naczelny miesięcznika ewangelicko-reformowanego „Jednota”, Warszawa, Francis Fukuyama, profesor filozofii politycznej i politologii, Washington, Tomáš Halík, profesor socjologii i filozofii, Praga, Paul M. Zulehner, profesor teologii pastoralnej, Wiedeń, Iwan Żelew, profesor teologii, Sofiaprowadzi Zbigniew Nosowski („WIĘŹ”)
12.45Przerwa
13.00. Debata polityków o przyszłości Europy Europa Środkowa w zjednoczonej EuropieJan Czarnogursky, były premier Słowacji, Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec, Tadeusz Mazowiecki, były premier Polski, Viktor Orbán, były premier Węgier, Wiktor Juszczenko, prezydent Ukrainy, Hans-Gert Poettering, Przewodniczący Grupy EPP-ED w Parlamencie Europejskim
14.15 Przyjęcie przesłania Zjazdu do Europejczyków14.30Modlitwa ekumeniczna kończąca Zjazd