Św. Maria Franciszka we wspomnieniach i pamiętnikach
- 19 stycznia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Staraniem Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP (KKM) ukazała się w grudniu 2007 roku książka pt.: “Święta Maria Franciszka Kozłowska i Jej Zgromadzenie zakonne we wspomnienach i pamiętnikach”. Publikacja zbiegła się ze 120. rocznicą założenia przez Mateczkę Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Matki Klary, a także z setną rocznicą wyboru o. Michała Kowalskiego (późniejszy abp Michał M. Jan Kowalski) na Ministra Generalnego Związku Mariawitów, a także 65. rocznicą jego męczeńskiej […]
Staraniem Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP (KKM) ukazała się w grudniu 2007 roku książka pt.: “Święta Maria Franciszka Kozłowska i Jej Zgromadzenie zakonne we wspomnienach i pamiętnikach”. Publikacja zbiegła się ze 120. rocznicą założenia przez Mateczkę Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Matki Klary, a także z setną rocznicą wyboru o. Michała Kowalskiego (późniejszy abp Michał M. Jan Kowalski) na Ministra Generalnego Związku Mariawitów, a także 65. rocznicą jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym Dachau.
W przedmiowe zespół redakcyjny, w skład którego weszły dwie biskupki KKM, przypomina również o innej ważnej rocznicy, 85-lecia wydania Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, w którym zawarte są objawienia bł. Marii Franciszki, oraz 85. rocznicy wyboru s. M. Izabeli Wiłuckiej-Kowalskiej (1890–1946) na przełożoną Zgromadzenia Sióśtr Mariawitek po śmierci Mateczki.
Książka nie jest naukowym dziełem teologicznym, ale charakterystycznym dla mariawickiej (nurtu felicjanowskiego) pobożności spojrzeniem na życie Założycielki, nie jest również historycznym studium, ale typową hagiografią.
Książka składa się z trzech części: pierwszą stanowią zapisko sporządzone przez o. Szymona Bucholca (w 1933 roku konsekrowany na biskupa diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów) w latach 1912–1915, gdy był jeszcze klerykiem parafii św. Mateusza w Sobótce. Kapłan Bucholc spisał wspomnienia Anny Kozłowskiej, matki założycielki mariawityzmu, nazywanej potocznie “Babcią” lub “Babciunią”. Drugą część stanowią również wspomnienia Anny Kozłowskiej, a także pierwszych sióstr mariawitek spisanych przez s. M. Walerię Fertner, która wstąpiła do zgromadzenia jeszcze przed zerwaniem mariawitów z Rzymem i pozostała wierna mariawityzmowi do śmierci (zmarła w Felicjanowie w 1951 roku). Trzecia częśc to wspomnienia s. Marii Teofilii Elżbiety Dębowskiej, szczegółowo opisujące codzienne życie sióstr oraz formację duchową Mateczki. Ostatnia i chyba najciekawsza część to relacje o św. Marii Franciszce i pierwszych siedmiu latach działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów — autorem tych wspomnień był o. Jan Przyjemski, jeden z pierwszych kapłanów mariawitów.
Książka zawiera ponadto wiersz s. Fertner oraz szczegółowe kalendarium powstania Kościoła Katolickiego Mariawitów, sięgające 21 maja 2005 maja, kiedy to Kapituła Generalna Kościoła wybrała nową Radę Przełożonych i zwierzchniczkę Kościoła, biskupkę Danielę M. Beatryczę Szulgowicz.
:: Ekumenizm.pl: Więcej o Kościele Katolickim Mariawitów