1% podatków na rzecz Diakonii Ewangelicko-Reformowanej
- 23 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Jak donosi oficjalny serwis Kościoła Ewangelicko-Reformowanego www.reformowani.pl, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego będzie ubiegała się o status organizacji pożytku publicznego. W ten sposób każdy podatnik będzie mógł przekazać 1% należnego podatku na rzecz Diakonii. Materiały na ten temat zostały decyzją Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego z 17.05.2004 r. przekazane do parafii ewangelicko-reformowanych. Nowe rozwiązanie podatkowe na grunt polski zostało przeniesione z Węgier, gdzie odpis 1% funkcjonuje od 1996 roku. […]
Jak donosi oficjalny serwis Kościoła Ewangelicko-Reformowanego www.reformowani.pl, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego będzie ubiegała się o status organizacji pożytku publicznego. W ten sposób każdy podatnik będzie mógł przekazać 1% należnego podatku na rzecz Diakonii. Materiały na ten temat zostały decyzją Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego z 17.05.2004 r. przekazane do parafii ewangelicko-reformowanych.
Nowe rozwiązanie podatkowe na grunt polski zostało przeniesione z Węgier, gdzie odpis 1% funkcjonuje od 1996 roku. Przykład węgierski był inspiracją dla innych krajów Europy Środkowej: Słowacji czy Litwy (w tym przypadku jest to nawet 2% podatku). Zgodnie z art. 27 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie od 1 stycznia 2004 każdy podatnik-osoba fizyczna może w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku, pod warunkiem, że kwotę tę podatnik w okresie od 1 stycznia tego roku do momentu złożenia zeznania wpłacił na konto organizacji pożytku publicznego. Wpłata musi zostać dokonana wyłącznie na rzecz organizacji pożytku publicznego i potwierdzona stosownym dokumentem (przelew bankowy lub pocztowy).
Obecnie status organizacji pożytku publicznego posiada 425 instytucji, ale żadna nie jest związana bezpośrednio z Kościołami Ewangelickimi w Polsce. W pracach nad Ustawą brała udział dyrektor Kancelarii Konsystorza Kościoła Ewangelickiego-Augsburskiego — w imieniu Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego — Ewa Śliwka.
Szczegóły na temat odpisu podatkowego: www.jedenprocent.pl.