100-lecie kościoła ewangelickiego w Toruniu
- 10 września, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
W niedzielę 12 września 2004 odbędzie się w Toruniu uroczystość z okazji jubileuszu 100-lecia poświęcenia ewangelickiego kościoła parafialnego w Toruniu. W uroczystym nabożeństwie spowiednio-komunijnym, które rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele przy ul. Wały gen. Sikorskiego 14, planowany jest udział zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. biskupa Janusza Jaguckiego oraz biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. Michała Warczyńskiego. Po nabożeństwie odbędzie się promocja książki dra Jerzego Domasłowskiego „Kościół św. Szczepana w Toruniu […]
W niedzielę 12 września 2004 odbędzie się w Toruniu uroczystość z okazji jubileuszu 100-lecia poświęcenia ewangelickiego kościoła parafialnego w Toruniu. W uroczystym nabożeństwie spowiednio-komunijnym, które rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele przy ul. Wały gen. Sikorskiego 14, planowany jest udział zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. biskupa Janusza Jaguckiego oraz biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, ks. Michała Warczyńskiego. Po nabożeństwie odbędzie się promocja książki dra Jerzego Domasłowskiego „Kościół św. Szczepana w Toruniu 1904 – 2004”.
Historia kościoła (na podstawie informacji z rocznika „Diaspora”)
Kościół św. Szczepana został posadowiony na bagiennym terenie między murami Starego i Nowego Miasta w Toruniu.
W latach 70-tych XIX wieku parafia kalwińska, po sprzedaży Domu Modlitwy na Starym Mieście, wystosowała pismo do cesarza z prośbą o zezwolenie na budowę kościoła na nie zabudowanym terenie fortecznym. Prośba ta, jak również następne, została odrzucona ze względów bezpieczeństwa. W 1898 roku parafia kalwińska wraz z zaprzyjaźnioną parafią luterańską św. Jerzego wystosowała kolejną prośbę o miejsce pod budowę wspólnego kościoła, tym razem na Mokrem. I ta została odrzucona. W tej sytuacji Rada Parafialna parafii kalwińskiej postanowiła zakupić od Skarbu Państwa teren położony przy ul. Wały (obecnie Wały gen. Sikorskiego).
Do sporządzenia projektu budynku, który mieściłby kościół i dom parafialny zaangażowano Heinricha Gansa, architekta z Berlina. Pierwsze plany i kosztorys były gotowe w grudniu 1901 roku. Jednakże ze względu na wysokie koszty nie zostały zatwierdzone przez Konsystorz. Zdecydowano się zrezygnować z domu parafialnego, jednakże okrojony projekt, przedstawiony Konsystorzowi 8 października 1902 roku, również nie uzyskał zgody na realizację.
Dokonano dalszych zmian w projekcie, a mianowicie dodano jedno przęsło nawy, które miało mieścić przedsionek, zmieniono projekt sklepień, okienek dachowych, a także ustawienie organów (wg pierwotnego planu miały być umieszczone na ścianie południowej). Dopiero tak zmieniony projekt uzyskał akceptację Konsystorza.
Kamień węgielny pod budynek kościoła położono 18 czerwca 1903 roku. Budowa trwała, z przerwami, do lutego 1904 roku.
Powstał neogotycki kościół o długości 25 i szerokości 11,5 metra z wieżą o wysokości 49,5 metra. Wystrój wnętrza, jak również witraże (wykonane w Instytucie Witrażownictwa Seilera we Wrocławiu) zostały ufundowane przez parafian oraz zaprzyjaźnione parafie. Część wyposażenia przeniesiono z dawnego Domu Modlitwy.
Z końcem II wojny światowej przestała istnieć jedyna w Toruniu parafia kalwińska. W roku 1945 zdewastowany kościół został przez władze Miasta przekazany w użytkowanie parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Budynek wyremontowano i uzupełniono wyposażenie, sprowadzając ołtarz, ambonę, organy, chrzcielnicę z Nowej Wsi na Mazowszu. Na ścianie nad wejściem na wieżę umieszczono obraz „Adoracja Baranka Apokaliptycznego” z końca XVII wieku, pochodzący z dawnego kościoła Świętej Trójcy na Rynku Nowomiejskim. Obraz ołtarzowy Chrystusa zmartwychwstałego przekazano Parafii Świętej Trójcy w Warszawie.
Po zakończonym remoncie dnia 26 sierpnia 1945 roku kościół poświęcono.
W 1994 roku Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, aktem notarialnym, przekazał budynek kościoła w darze parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu.
Uroczystość 100-lecia poświęcenia kościoła zbiega się z 10-leciem przekazania w darze tej świątyni Parafii toruńskiej.
Za: www.luteranie.pl