100% więcej wiernych u słowackich starokatolików
- 29 czerwca, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Kościół Starokatolicki Słowacji jest Kościołem mniejszościowym, który dopiero zaczął swoją działalność kraju. Jego istnienie w czasach komunistycznego reżimu nie było możliwe, tak więc w 1991 r. po przeprowadzeniu spisu okazało się, że wyznanie starokatolickie zadeklarowało jedynie 882 osoby. Zaskoczeniem były wyniki kolejnego spisu przeprowadzonego w 2001 r. Okazało się, że Kościół Starokatolicki zanotował 100% przyrost wiernych, dokładnie miał ich 1733. W chwili obecnej Kościół ma 8 wspólnot w: […]
Kościół Starokatolicki Słowacji jest Kościołem mniejszościowym, który dopiero zaczął swoją działalność kraju. Jego istnienie w czasach komunistycznego reżimu nie było możliwe, tak więc w 1991 r. po przeprowadzeniu spisu okazało się, że wyznanie starokatolickie zadeklarowało jedynie 882 osoby.
Zaskoczeniem były wyniki kolejnego spisu przeprowadzonego w 2001 r. Okazało się, że Kościół Starokatolicki zanotował 100% przyrost wiernych, dokładnie miał ich 1733.
W chwili obecnej Kościół ma 8 wspólnot w: Bratysławie, Trnawie, Nitrze, Trenczynie, Żylinie, Banskiej Bystrzycy, Preszowie oraz Koszycach.
Pierwszy Synod odbył się 30 listopada 1997 r. w Nitrze. Na pierwszego biskupa Koscioła Starokatolickiego Słowacji, a zarazem pierwszego w historii, wybrano Augustina Bačinský’ego, który 8 lutego 2004 r. został wyświęcony przez arcybiskupa Antonio Raposo, metropolitę lizbońskiego.
Kościół choć mały powołał już do istnienia diakonię (Slovenská katolícka diakonia), młodzieżowe organizacje , stowarzyszenia modlitewne (Spolok svätého Gorazda) oraz wydaje czasopismo (Slovenské katolícke listy).