50 lat Kościoła Agrarne Bractwo Kuby
- 10 stycznia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
“Nie jesteśmy sektą, ani też dziwacznym kultem, jesteśmy Kościołem pamiętającym o zachowaniu stworzenia”, stwierdził pastor Nehemías Cárdenas z Kościoła Agrarnego Bractwa Kuby (Iglesia de la Hermandad Agraria de Cuba – HAC), w związku z 50. rocznicą utworzenia Kościoła. Obchody rocznicowe rozpoczęły się 9 grudnia 2004 roku spotkaniem w głównej siedzibie Kościoła w La Quinta, około 300 km. od Hawany. W jubileuszowym spotkaniuuczestniczyło około 200 osób, które ponownie potwierdziły […]
“Nie jesteśmy sektą, ani też dziwacznym kultem, jesteśmy Kościołem pamiętającym o zachowaniu stworzenia”, stwierdził pastor Nehemías Cárdenas z Kościoła Agrarnego Bractwa Kuby (Iglesia de la Hermandad Agraria de Cuba – HAC), w związku z 50. rocznicą utworzenia Kościoła. Obchody rocznicowe rozpoczęły się 9 grudnia 2004 roku spotkaniem w głównej siedzibie Kościoła w La Quinta, około 300 km. od Hawany. W jubileuszowym spotkaniuuczestniczyło około 200 osób, które ponownie potwierdziły swoje powołanie połączenia wiary z pracą na roli.
Bractwo zostało założone w 1953 r. przez dwóch chłopów: Jorge Insua i Brígido Era. Na początku lat 60, jak wielu innych Kubańczyków, główni przedstawiciele Kościoła udali się na emigrację do USA. W tym czasie pozostał na wyspie tylko jeden kościół należący do Bractwa, w Tarafa, do którego uczęszczała tylko jedna osoba — kobieta, która codziennie otwierała świątynię od 20:00 do 22:00, modliła się i następnie go zamykała i szła do domu. Dzisiaj bractwo posiada dziewięć zborów z własnymi świątyniami w prowincjach Holguín, Camagüey i Matanzas oraz liczne domy i miejsca przeznaczone do modlitwy.
Pastor Nehemías, charakteryzując Kościół Agrarne Bractwo Kuby, powiedział: „Jesteśmy Kościołem trynitarnym o tendencjach pentekostalnych, ale nie w pełni zielonoświątkowym. Wierzymy w objawienie darów Ducha i w wyrażanie naszej wiary poprzez kubańską kulturę, np. poprzez tzw. improwizacji w muzyce ‘guajira’ podczas nabożeństw”. Władzą naczelną Kościoła Bractwa Kuby jest jego Generalne Zgromadzenie, które zbiera się raz do roku, wybierając Komitet Wykonawczy.
W chwili obecnej Kościół ten rozwija cztery małe projekty rolnicze, związane z hodowla zwierząt i uprawą roli. Kościół nie posiada własnego seminarium, korzysta z pomocy i gościnności istniejących instytutów teologicznych innych Kościołów. Jedną z trosk Kościoła jest, aby młodzież, która kończy studia rolnicze, powróciła na wieś, do pracy na roli.
„On umieścił nas w tym świecie, abyśmy mogli korzystać z jego bogactw, uczynił nas ich szafarzami. Dlatego w naszej deklaracji zasad istnieje obrona Stworzenia i ochrona środowiska, które ciągle jest zagrożone przez nieodpowiedzialną postawę tych, którzy rządzą w świecie.”, wyjaśnił pastor Nehemías Cárdenas.