850 lat Archidiecezji Nidaros
- 17 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Morze łączy antyczne arcybiskupstwo. Morze, po którym nasi przodkowie pływali na otwartych łodziach. Płynęli na Wyspy Owcze, Orkady, Szetlandy, Hebrydy, Wyspę Man, Islandię, Grenlandię i do Norwegii. Przez Morze Północne wiedzie wiele szlaków. Przez każdy z nich płynęli ludzie. Prawdziwe życie, któremu groziło niebezpieczeństwo — powiedział z okazji 850-lecia Arcybiskupstwa Nidaros ks. Finn Wagle, biskup Nidaros, zwierzchnik luterańskiego Kościoła Norwegii. Nidaros (obecnie Trondheim) stał się arcybiskupstwem […]
Morze łączy antyczne arcybiskupstwo. Morze, po którym nasi przodkowie pływali na otwartych łodziach. Płynęli na Wyspy Owcze, Orkady, Szetlandy, Hebrydy, Wyspę Man, Islandię, Grenlandię i do Norwegii. Przez Morze Północne wiedzie wiele szlaków. Przez każdy z nich płynęli ludzie. Prawdziwe życie, któremu groziło niebezpieczeństwo — powiedział z okazji 850-lecia Arcybiskupstwa Nidaros ks. Finn Wagle, biskup Nidaros, zwierzchnik luterańskiego Kościoła Norwegii.
Nidaros (obecnie Trondheim) stał się arcybiskupstwem obejmującym swoim zasięgiem cały obszar Morza Północnego w 1153 roku. Przez ponad 400 lat chrześcijanie tych terenów znajdowali się pod duszpasterską opieką arcybiskupów, których tron znajdował się w narodowej świątyni Norwegii, wybudowanej na grobie św. Olafa. — W XVI wieku Kościół uległ podziałowi. Od tej pory Nidaros, niczym mała łódeczka, płynie samotnie — mówi bp Wagle.
W IX w. Ansgar, nazywany często Apostołem Północy, wyruszył w podróż na terytorium dzisiejszej Danii i Szwecji. Nie dotarł jednak do wybrzeży Norwegii. Po otrzymaniu godności arcybiskupa nowo powstałej archidiecezji Hamburga-Bremen, jego tytuł brzmiał: “Apostolski delegat Stolicy Świętej oraz wikary dla Szwedów, Duńczyków i Słowian” i prawdopodobnie obejmował swym zasięgiem cały Półwysep Skandynawski.
Norwegowie zetknęli się z chrześcijaństwem już w VIII w., głównie dzięki kontaktom z mieszkańcami Orkadów, Hebrydów, Irlandii, Anglii i Francji. Niestety, władze kościelne znajdowały się bardzo daleko. Dopiero w roku 1015 król Olaf Haraldsson sprowadził do kraju księży i biskupów, rozpoczynając tym samym chrystianizację regionu. Władcy nie wystarczał jednak fakt, że poddani przyjmowali chrzest. Postanowił utworzyć struktury kościelne. W 1020 r. późniejszy święty spotkał się z biskupem Grimkjell w Moster, gdzie sformułowano i uchwalono chrześcijański kodeks prawny.
W połowie XII w. Rzym postanowił, że Kościół nordycki podzielony zostanie na trzy obszary (do tego czasu chrześcijanie Norwegii znajdowali się pod duszpasterską opieką biskupa Lund; tamtejszą diecezję ustanowiono w 1103 roku). Papież przysłał na miejsce swojego zaufanego kardynała — Nicholasa Brekespeara, aby ustanowił oddzielną prowincję kościelną dla Norwegii i innych królestw Północy. Do spotkania doszło najprawdopodobniej w katedrze Nidaros. Od 1153 r. nowo powstałą archidiecezją kierował abp Jon Birgisson.
Od tego czasu minęło 850 lat. Arcybiskupstwo, obejmujące niegdyś biskupstwa w Bergen, Stavanger, Hamar i Oslo (w Norwegii), a także Peel, Kirkwall na Wyspie Man, Kirkjubo na Orkadach, Skalholt na Wyspach Owczych, Holar na Islandii i Gardar na Grenlandii, już nie istnieje. Jednak poczucie jedności trwa nadal. Pod koniec XIX wieku w kalendarzu liturgicznym Kościoła Norwegii ponownie pojawiło się święto ku czci Olafa. W 1930 r. Norwegowie celebrowali 900. rocznicę śmierci świętego — obchody pokazały, że pamięć o historycznym arcybiskupstwie Nidaros jest wciąż żywa.
Więcej: