Abp Tutu doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego
- 10 marca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Wielebny Desmond Tutu, anglikański arcybiskup emeritius Diecezji Cape Town w Południowej Afryce oraz laureat pokojowej Nagrody Nobla (1984 r.) za walkę z apartheidem, zostanie dziś nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Pytany o swój życiowy cel, hierarcha odpowiada: “To demokratyczne i sprawiedliwe społeczeństwo pozbawione rasowych podziałów”. O swoim wyznaniu mówi: – Anglikanie muszą pamiętać o tym, że ich wyróżnikiem jest inkuzywność. Promocja tej wartości jest szczególnie […]
Wielebny Desmond Tutu, anglikański arcybiskup emeritius Diecezji Cape Town w Południowej Afryce oraz laureat pokojowej Nagrody Nobla (1984 r.) za walkę z apartheidem, zostanie dziś nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Pytany o swój życiowy cel, hierarcha odpowiada: “To demokratyczne i sprawiedliwe społeczeństwo pozbawione rasowych podziałów”.
O swoim wyznaniu mówi: – Anglikanie muszą pamiętać o tym, że ich wyróżnikiem jest inkuzywność. Promocja tej wartości jest szczególnie ważna, gdyż świat zaczyna wątpić w to, że możliwe jest życie w różnorodności – stwierdził niedawno. Zdaniem arcybiskupa Jezus stał na stanowisku najbardziej radykalnej z idei. Uważał, że wszyscy jesteśmy jedną rodziną. – Wszyscy są “stąd”, nie ma ludzi “stamtąd”, bez względu na wierzenia, kolor, płeć czy orientację seksualną – tłumaczył.
Arcybiskup urodził się w 1931 roku w Klerksdorp w Afryce. Jego ojciec był nauczycielem. Tuż po ukończeniu Bantu High School w Johannesburgu, przyszły noblista postanowił pójść w ślady ojca. Studia rozpoczął na Pretoria Bantu Normal College. W 1954 roku otrzymał dyplom Uniwersytetu Południowej Afryki. Po ukończeniu uczelni przez trzy lata pracował jako nauczyciel. W tym czasie poznał swoją małżonkę Leah Nomalizo, z którą ma dwoje dzieci: syna i córkę, którą osobiście ordynował niedawno na duchownego anglikańskiego.
W 1958 r. Desomond Tutu zdecydował się na studiowanie teologii. Już dwa lata później został ordynowany. Lata 1962–1966 to dalsze studia teologiczne w Wielkiej Brytanii, gdzie przyszły arcybiskup otrzymał tytuł magistra teologii. Po studiach wrócił do Afryki, gdzie przez 5 lat wykładał teologię na uczelniach w Botswanie, Lesoto i Suazi. Po tym czasie wyjechał do Londynu.
Wkrótce (1975 r.) został pierwszym czarnoskórym dziekanem katedry św. Marii w Johannesburgu. Rok później — biskupem Lesotho, a w 1978 r.- pierwszym czarnoskórym Sekretarzem Generalnym Rady Kościołów Południowej Afryki. Pod jego rządami stał się ona instytucją znaczącą wiele w życiu politycznym i religijnym RPA. Bp Desmond Tutu zapewniał m.in. pomoc ofiarom aparthaidu. Z powodu swoich kontrowersyjnych, niepochlebnych w stosunku do panującego systemu rządzenia wypowiedzi odmawiano mu przez wiele lat wydania paszportu, uniemożliwiając tym samym wyjazdy zagraniczne. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1982 r. Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej uchylono ten zakaz. Jego walka o sprawiedliwość społeczną i o zniesienie rasowych podziałów została uhonorowana w 1984 r. pokojową Nagrodę Nobla.