Anglikanie i luteranie coraz bliżej
- 5 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Czy możliwa jest pełna komunia między wszystkimi Kościołami anglikańskimi i luterańskimi? Między innymi to pytanie zadawali sobie działacze ruchu ekumenicznego, uczestniczący w dorocznym Spotkaniu Generalnym Towarzystwa Anglikańsko-Luterańskiego, jakie odbyło się w londyńskiej katedrze św. Pawła. Ks. Sven Oppegaard, przedstawiciel Światowej Federacji Luterańskiej stwierdził, że ugody zawierane między anglikanami i luteranami są “najbardziej wszechstronne i konkretne spośród wszystkich porozumień zawieranych w ramach ruchu ekumenicznego”. Jego zdaniem wykraczają one […]
Czy możliwa jest pełna komunia między wszystkimi Kościołami anglikańskimi i luterańskimi? Między innymi to pytanie zadawali sobie działacze ruchu ekumenicznego, uczestniczący w dorocznym Spotkaniu Generalnym Towarzystwa Anglikańsko-Luterańskiego, jakie odbyło się w londyńskiej katedrze św. Pawła.
Ks. Sven Oppegaard, przedstawiciel Światowej Federacji Luterańskiej stwierdził, że ugody zawierane między anglikanami i luteranami są “najbardziej wszechstronne i konkretne spośród wszystkich porozumień zawieranych w ramach ruchu ekumenicznego”. Jego zdaniem wykraczają one daleko poza wzajemne rozpoznanie, gdyż skupiają się także na codziennym życiu, dzieleniu wiary oraz zaangażowaniu w głoszenie i życie liturgiczne.
Wielebny Gregory Cameron, Dyrektor ds Ekumenicznych i Teologicznych Studiów Biura Wspólnoty Anglikańskiej, nie szczędził słów miłych luterańskiemu uchu. Stwierdził, że w zwiastowaniu Słowa i administrowaniu sakramentami, obydwa wyznania rozpoznają w sobie na wzajem Chrystusa. Zarówno anglikanie, jak i luteranie dzielą wspólną wiarę w fundamenty chrześcijaństwa. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy występują na tym polu niewielkie różnice. Dodał, że anglianie są zaangażowani w dialog z luteranami na całym świecie i dla rozwoju tego dialogu są gotowi na pewne zmiany.
Ks. Cameron zadał też pytanie dotyczące luterańskiego rozumienia epskopalizmu. Historyczny episkopalizm jest kwestią nader istotną dla Kościołów anglikańskich, tymczasem w samej Światowej Federacji Luterańskiej istnieje silne zróżnicowanie w rozumieniu jego znaczenia.
W spotkaniu, obok strony anglikańskiej i luterańskiej, wziął udział David Carter, brytyjski teolog metodystyczny.