Apel o pełen szacunku dialog na temat związków jednopłciowych
- 5 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Moderator Zjednoczonego Kościoła Kanady, Wielebna Marion Pardy zaapelowała do wiernych swojego kościoła, by w trakcie dialogu na temat legalizacji związków homoseksualnych w tym kraju, zachowali “święte maniery” i by dialog ten przebiegał w atmosferze zrozumienia, otwartości i szczerości. Odnosząc się do nadchodzącej niedługo 38 Rady Generalnej Kościoła i propozycji by Rada oficjalnie zaapelowała do rządu federalnego Kanady o legalizację takich związków, Wielebna Pardy podkreśliła, iż niezależnie od decyzji Rady Generalnej, osoby […]
Moderator Zjednoczonego Kościoła Kanady, Wielebna Marion Pardy zaapelowała do wiernych swojego kościoła, by w trakcie dialogu na temat legalizacji związków homoseksualnych w tym kraju, zachowali “święte maniery” i by dialog ten przebiegał w atmosferze zrozumienia, otwartości i szczerości.
Odnosząc się do nadchodzącej niedługo 38 Rady Generalnej Kościoła i propozycji by Rada oficjalnie zaapelowała do rządu federalnego Kanady o legalizację takich związków, Wielebna Pardy podkreśliła, iż niezależnie od decyzji Rady Generalnej, osoby przeciwne takiej rezolucji mają prawo do wyrażania swoich poglądów i bycia wysłuchanym z szacunkiem.
Wielebna Pardy przypomniała, że choć Zjednoczony Kościół Kanady od 20 lat jest otwarty dla osób niezależnie od ich orientacji seksualnej, to jednak ten sam kościół zgadza się na daleko posuniętą różnicę poglądów. I tak, chociaż Kościół błogosławi związki osób tej samej płci, to poszczególni pastorzy osobiście im przeciwni mogą odmówić odprawienia takiej ceremonii, z zatrzeżeniem, że wskażą inną parafię albo pastora tego Kościoła, który taką ceremonię jest gotów odprawić. Wielebna Pardy zachęciła także poszczególne parafie kościoła do zapoznania się z materiałem dyskusyjnym “O miłości i sprawiedliwości — w kierunku uznania cywilnych związków tej samej płci” dostępnej na stonie internetowej kościoła.
Wielebna Pardy zakończyła swój list błogosławieństwem “Niech Bóg, który ukochał nas do istnienia i stworzył nas na podobieństwo Boga, da nam miłosierdzie i łaskę by rozmawiać ze sobą z szacunkiem, aż nie wypełnią się słowa Chrystusa “Przyszedłem by wszyscy mieli życie i by mieli go w bród” (Jan 10:10)
Zjednoczony Kościół Kanady powstał w 1925 roku w wyniku unii Prezbiteriańskiego Kościoła Kanady, Kościoła Metodystycznego, Kongregacjonalnej Unii Kanady oraz Rady Lokalnych Zjednoczonych Kościołów. Zjednoczony Kościół Kanady liczy ok. 3.000.000 wiernych (ok. 640 000 zarejestrowanych członków), zrzeszonych w 3677 parafiach, co stanowi 10% społeczeństwa Kanady. Jest drugim największym kościołem Kanady (po rzymsko-katolikach stanowiących ok. 46%) i jej największym kościołem protestanckim. Na tę liczbę parafii, ponad 40 to parafie w pełni afirmujące osoby homoseksualne — tzw. parafie „Affirm United”.
Zjednoczony Kościół Kanady
List Moderator Marion Pardy
O miłości i sprawiedliwości — w kierunku uznania cywilnych związków tej samej płci
Kosciol.pl: Kanadyjscy reformowani za równouprawnieniem związków homoseksualnych
„Jednota” o Zjednoczonym Kosciele Kanady