Austriaccy biskupi u papieża
- 8 listopada, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Znaczący wciąż dla Europy proces sekularyzacyjny nie zatrzymał się również u bram katolickiej Austrii. U wielu wiernych zanika identyfikacja z nauką Kościoła – powiedział papież Benedykt XVI do austriackich biskupów, którzy w minionym tygodniu przebywali w Watykanie na tradycyjnej wizycie ad limina apostolorum (u progów apostolskich). Papież wyraził nadzieję, że w Kościele austriackim nastąpi “odwrócenie przykrych trendów”. Pomóc ma w tym intensywne studium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Papież zaapelował […]
Znaczący wciąż dla Europy proces sekularyzacyjny nie zatrzymał się również u bram katolickiej Austrii. U wielu wiernych zanika identyfikacja z nauką Kościoła – powiedział papież Benedykt XVI do austriackich biskupów, którzy w minionym tygodniu przebywali w Watykanie na tradycyjnej wizycie ad limina apostolorum (u progów apostolskich). Papież wyraził nadzieję, że w Kościele austriackim nastąpi “odwrócenie przykrych trendów”. Pomóc ma w tym intensywne studium Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Papież zaapelował do braci w urzędzie, aby działali z rozwagą. Pogląd ten nie może nas jednak powstrzymywać od tego, aby z pełną jasnością wykładać Słowo Boże, także wtedy, gdy wiemy, że nasze słowa spotkają się ze sprzeciwem, a nawet ośmieszaniem i obelgami – stwierdził Benedykt.
Austriaccy biskupi zostali napomnieni przez papieża, że w niektórych diecezjach niewystarczająco dochodzi do głosu nauczanie Kościoła w sprawach związanych z doktryną wiary oraz moralnością. Benedykt XVI pochwalił Austriaków za doskonałe kontakty na linii Państwo-Kościół.
Podczas audiencji wiedeński metropolita, kardynał Christoph Schönborn, który od 1998 r. jest również przewodniczącym Austriackiej Konferencji Episkopatu, zaprosił papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty w Austrii w 2007 roku. Za dwa lata 850-lecie istnienia obchodzić będzie słynne sanktuarium Mariazell.