Biedaczyna mariawicki
- 24 sierpnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
W związku ze 100-leciem istnienia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wyznanie to wspomina pionierów mariawityzmu. Jedną z najbardziej znanych postaci Kościoła mariawickiego jest bp M. Franciszek Rostworowski. 50. rocznicę śmierci hierarchy wspominaostatni numer “Mariawity”.Bp Wawrzyniec Ignacy Ksawery Rostworowski urodził się w Milejowie w 1874 roku w rodzinie arystokratycznej. Po ukończeniu szkoły realnej wstąpił do seminarium duchownego. Po święceniach powołano go na kapelana arcybiskupa warszawskiego Wincentego Chościaka-Popiela, który był kuzynem ks. Rostworowskiego. Młody […]
W związku ze 100-leciem istnienia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wyznanie to wspomina pionierów mariawityzmu. Jedną z najbardziej znanych postaci Kościoła mariawickiego jest bp M. Franciszek Rostworowski. 50. rocznicę śmierci hierarchy wspominaostatni numer “Mariawity”.
Bp Wawrzyniec Ignacy Ksawery Rostworowski urodził się w Milejowie w 1874 roku w rodzinie arystokratycznej. Po ukończeniu szkoły realnej wstąpił do seminarium duchownego. Po święceniach powołano go na kapelana arcybiskupa warszawskiego Wincentego Chościaka-Popiela, który był kuzynem ks. Rostworowskiego.
Młody duchowny związał się ze zgromadzeniem kapłanów mariawitów pod koniec 1898 roku. Był wikariuszem w warszawskiej parafii św. Antoniego, a następnie w Błoniu pod Warszawą. W 1901 roku złożył wieczyste śluby zakonne przybierając imiona zakonne Maria Franciszek. Napięcia między księżmi mariawitami a władzami kościelnymi wzrastały. Za szerzenie idei mariawityzmu ks. Rostworowski został karnie przeniesiony do Wiśniewa koło Siedlec, której był proboszczem do końca życia, już jako mariawicki biskup.
Gdy papież ekskomunikował Mateczkę ks. Rostworowski pozostał wierny mariawityzmowi. W 1907 roku został zwierzchnikiem kustodii mariawickiej na Podlasiu. Z pieniędzy uzyskanych ze spadku zakupił działkę pod kościół mariawicki w Mińsku Mazowieckim, który jest jedną z większych świątyń mariawickich w pobliżu Warszawy. Sporą cześć funduszy przeznaczył też na rozbudowę infrastruktury Kościoła mariawickiego w Płocku.
Zgodnie z decyzją Mateczki kapłan Franciszek M. Rostworowski otrzymuje w październiku 1923 roku sakrę biskupią i zostaje ordynariuszem diecezji lubelsko-podlaskiej. Głównym konsekratorem był bp Jan M. Michał Kowalski, który później przyczynił się do rozłamu w Kościele mariawickim. Bp Rostworowski zaangażował się nie tylko w działalnośc charytatywną Kościoła, lecz dbał również o kontakty zagraniczne, szczególnie z prawosławnymi patriarchatami w Afryce, Azji i Europie. W czasie II wojny światowej zorganizował przy swojej parafii szpital polowy dla żołnierzy Armii Krajowej.
Na łożu śmierci biskup powiedział, że dziękuje Bogu za to, że umiera jako mariawita. Jestem szczęśliwy, że dane jest mi umierać w klątwie papieskiej. Nie chciałbym inaczej umierać. Mariawityzmowi, jako Dziełu Wielkiego Miłosierdzia, poświęciłem całe życie, głęboko i niezachwianie wierząc, że w nim Pan Jezus dał światu ratunek, zawarty we czci Boskiej Eucharystii – wyznał. Biskup zmarł 8 maja 1956 roku. Pochowany jest na placu kościelnym parafii w Wiśniewie. Ze względu na swoje ubóstwo, niezwykłą pobożność i skromność mariawici wspominają biskupa Rostworowskiego jako „biedaczynę z Wiśniewa”.
Kościół Starokatolicki Mariawitów ma ok. 25 tys. wiernych zgromadzonych w trzech diecezjach. Jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej i Światowej Rady Kościołów. W Polsce istnieje jeszcze Kościół Katolicki Mariawitów, który ma 4 tys. wyznawców.
:: Ekumenizm.pl: Więcej o jubileuszu mariawickim