Biskup grozi teologom
- 18 lutego, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Jak już informowaliśmy wcześniej, zawiązała się inicjatywa teologów rzymskokatolickich mająca na celu obronę dziedzictwa Soboru Watykańskiego II po kontrowersyjnej decyzji papieża Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupów Bractwa Św. Piusa X. Tymczasem trzech teologów, którzy sygnowali Petycję Vaticanum 2, musi liczyć się z konsekwencjami swojego ordynariusza. Przypomnijmy: Petycja Vaticanum 2 zainicjowana przez prof. Norberta Scholla opowiada się za bezwarunkowym uznaniem postanowień Soboru i krytykuje […]
Jak już informowaliśmy wcześniej, zawiązała się inicjatywa teologów rzymskokatolickich mająca na celu obronę dziedzictwa Soboru Watykańskiego II po kontrowersyjnej decyzji papieża Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupów Bractwa Św. Piusa X. Tymczasem trzech teologów, którzy sygnowali Petycję Vaticanum 2, musi liczyć się z konsekwencjami swojego ordynariusza.
Przypomnijmy: Petycja Vaticanum 2 zainicjowana przez prof. Norberta Scholla opowiada się za bezwarunkowym uznaniem postanowień Soboru i krytykuje decyzję papieża o rehabilitacji biskupów-lefebrystów. Tymczasem bp Gerhard Ludwig Müller, ordynariusz diecezji Ratyzbony, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że profesorowie Fakultetu Teologii Katolickiej, którzy podpisali się pod petycją, zdyskwalifikowali się sami jako teolodzy katoliccy. Chodzi o profesor Sabine Demel z Katedry Prawa Kanonicznego oraz dwóch teologów pastoralnych Heinza-Günthera Schöttlera oraz Burkarda Porzelta.
Biskup Müller zarzuca teologom, że swoim podpisem zarzucili Benedyktowi XVI działanie na szkodę Kościoła, ponieważ “papież miał rzekomo dopuścić do odrzucenia postanowień soboru. Sugestia ta pozbawiona jest jakichkolwiek podstaw.” Müller zażądał od teologów zdystansowania się od petycji w ciągu dwóch tygodni oraz przeproszenie papieża.
Ponadto hierarcha oczekuje od profesorów, że w ramach uznania Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, w tym Soboru Watykańskiego II, naukowcy powinni złożyć przed nim Wyznanie Wiary oraz przysięgę wierności według formuły przesłanej zainteresowanym przez kurię. Jeśli teolodzy nie spełnią oczekiwań biskupa, muszą liczyć się “z dalszymi krokami”, w tym z pozbawieniem ich prawa nauczania teologii katolickiej. — Jestem odpowiedzialny za teologiczną edukację i formowanie studentów w kościelnym duchu — przypomniał Müller.
- Pismo biskupa jest zdumiewające i trudne do zrozumienia – powiedziała prof. Demel. Z kolei prof. Porzelt wyraził zdziwienie faktem, że biskup nie podjął próby rozmowy z teologami.