Biskupi Unii Europejskiej o jej rozszerzeniu
- 2 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Rozszerzenie UE jestważnym etapem w historii Europy, powiedział dziś Jan Paweł II. — To okazja do zmiany sposobu myślenia w całej Europie — uważa bp Josef Homeyer, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE). — Europa stoi na początku pełnego nadziei i pogłębionego jednoczenia się, a kraje, często w historii krwawo skłócone, zbliżają się do siebie — dodaje kardynał Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. W oświadczeniu ComECE można przeczytać: “Solidarność […]
Rozszerzenie UE jestważnym etapem w historii Europy, powiedział dziś Jan Paweł II. — To okazja do zmiany sposobu myślenia w całej Europie — uważa bp Josef Homeyer, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE). — Europa stoi na początku pełnego nadziei i pogłębionego jednoczenia się, a kraje, często w historii krwawo skłócone, zbliżają się do siebie — dodaje kardynał Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
W oświadczeniu ComECE można przeczytać: “Solidarność jest «duszą Unii Europejskiej« i nie powinno się jej przedkładać ponad własnymi interesami”. Katoliccy hierarchowie zachęcają wiernych do dalszego rozwijania tej solidarności i stanowczo przeciwstawiają się tworzeniu tzw. “jądra Europy” przez najbardziej rozwinięte państwa Wspólnoty.
Jeszcze dziś w rzymskokatolickiej katedrze św. Jadwigi w Berlinie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Biskup Berlina, kardynał Georg Sterzinski, zaprosił na nią dyplomatów z krajów, które od wczoraj należą do Unii Europejskiej.