Biskupi walczą o prawa Indian
- 25 listopada, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Delegacja Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii (Conferencia Nacional dos Bispos do Brasil — CNBB) odwiedziła Diecezję Roraima (przy granicy z Wenezuelą i Gujaną), gdzie spotkali się z 27 misjonarzami z „Consolata”. Wizyta ta była aktem solidarności biskupów Brazylii z diecezją w jej obronie praw autochtonów(Indian) i z pracującymi tam misjonarzami, z których trzech na początku roku zostało uprowadzonych i zwolnionych dopiero po ponad 60 godzinach pertraktacji. „Powróciłem przejęty. Zasmuciło mnie […]
Delegacja Narodowej Konferencji Biskupów Brazylii (Conferencia Nacional dos Bispos do Brasil - CNBB) odwiedziła Diecezję Roraima (przy granicy z Wenezuelą i Gujaną), gdzie spotkali się z 27 misjonarzami z „Consolata”. Wizyta ta była aktem solidarności biskupów Brazylii z diecezją w jej obronie praw autochtonów(Indian) i z pracującymi tam misjonarzami, z których trzech na początku roku zostało uprowadzonych i zwolnionych dopiero po ponad 60 godzinach pertraktacji.
„Powróciłem przejęty. Zasmuciło mnie to, co czynią z naszym krajem: jeśli pozostawimy teraz istniejącą w taki sposób sytuację, to przez całą wieczność będziemy płacić za tak ciężką zbrodnię”, powiedział po powrocie z Roraima biskup Jayme Henrique Chemello.
Biskup Chemello stoi na czele Diecezji Pelotas i jest przewodniczącym Specjalnej Komisji Episkopalnej do spraw Amazoni. Do Roraimy udał się w towarzystwie biskupa Manaus Luiz Soares Vieira. Najbardziej są oni przejęci zbliżaniem się terminu, który został wyznaczony przez sąd, aby usunąć Indian z ich ziem, bowiem te zostały oficjalnie przyznane plantatorom ryżu.
Ziemie, według decyzji podjętej przez władze w 1998 r., należą do Indian i sędzia nie powinien, według biskupów, podejmować nowej decyzji o usunięciu Indian z zajmowanych przez nich ziem.
Misjonarze „Consolata”, wraz z innymi uczestnikami kampanii „My istniejemy”, zbierali podpisy pod wnioskiem o uznanie Indian jako właścicieli ziemi Raposa/Serra do Sol, który to wniosek mają przekazać brazylijskiemu rządowi. Inne żądania dotyczą zaaprobowania Statutu Ludów Tubylczych, ukarania winnych korupcyjnego skandalu znanego jako „liść szarańczy”, oraz nie pozwalanie na rozwijanie na tym terenie wielkich plantacji ryżu i soi. Kampania ma na celu niedopuszczenie do budowy fabryki celulozy w Roraimie.
W 1998 r. były minister sprawiedliwości Renan Calheiros zadeklarował, że Raposa/Serra do Sol, ziemia w północno-zachodniej Roraimie, na stałe przeszła w posiadanie takich indiańskich plemion jak Macuxi, Uapixana, Ingaricó i Taurepangue.
foto: kanada.net