Blair wspiera Kościół w Sudanie
- 23 listopada, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii, przesłał list do Josepha Marona, arcybiskupa Sudanu, w którym wyraził swoje wsparcie dla działalności Kościoła Episkopalnego w Sudanie. Laburzystowski polityk podziękował tamtejszym anglikanom za “nadzwyczajny wysiłek w bardzo ciężkich warunkach”. Pakt pokojowy między muzułmańskim rządem północy kraju a w większości chrześcijańską Ludową Armią Wyzwolenia działającą na południu, nie obejmuje regionu Darfuru. Biskup Ramsbury, Peter Hulla, który dostarczył list Tony’ego […]
Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii, przesłał list do Josepha Marona, arcybiskupa Sudanu, w którym wyraził swoje wsparcie dla działalności Kościoła Episkopalnego w Sudanie. Laburzystowski polityk podziękował tamtejszym anglikanom za “nadzwyczajny wysiłek w bardzo ciężkich warunkach”.
Pakt pokojowy między muzułmańskim rządem północy kraju a w większości chrześcijańską Ludową Armią Wyzwolenia działającą na południu, nie obejmuje regionu Darfuru. Biskup Ramsbury, Peter Hulla, który dostarczył list Tony’ego Blaira stwierdził, że zauważył u Sudańczyków ogromne zaniepokojenie wydarzeniami, jakie miały miejsce w Darfurze. – Panuje strach przed tym, czy nie zablokują one procesu pokojowego. Jednak delegaci (na obrady pierwszego w historii Kościoła Episkopalnego w Sudanie „okrągłego stołu”, podczas których dyskutowano kwestie przyszłości kraju – przyp. red.) byli przejęci tym, że wsparł ich premier – powiedział bp Hulla.
Anglikanie przybyli do Sudanu w roku 1899, kiedy to swoją działalność rozpoczęło Kościelne Towarzystwo Misyjne. Chrześcijaństwo bardzo szybko przyjęło się wśród Afrykanów z południa. Do roku 1974 tamtejsi anglikanie podlegali jurysdykcji arcybiskupa Jerozolimy. Po tym na dwa lata przeszli pod zwierzchnictwo arcybiskupa Canterbury, aby stać się niezależnym Kościołem w 1976 roku.
Sudan jest największym państwem na Czarnym Kontynencie. Na jego terytorium trwają dwa konflikty. Pierwszy, pomiędzy bogatym w zasoby naturalne południem a północą, rozpoczął się w 1983 roku. Drugi – w Darfurze – rozpoczął się w ubiegłym roku i według Organizacji Narodów Zjednoczonych jest przyczyną największej katastrofy humanitarnej na świecie.