Błogosławieństwo zamiast interkomunii
- 21 grudnia, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Ordynariusz rzymskokatolickiej Diecezji Ratyzbońskiej, bp Gerhard Ludwig Müller, skierował do kleru diecezjalnego okólnik, w którym przypomniał, że luteranie nie mogą przystępować do Komunii świętej w Kościele rzymskokatolickim. Pismo biskupa związane jest z okresem świątecznym, w którym wielu luteranów chodzi z rodzinami na msze św., a także wielu katolików uczestniczy w ewangelicko-luterańskich nabożeństwach spowiednio-komunijnych. Hierarcha podkreślił, że ewangelicy mogą podejść do ołtarza podczas udzielania Eucharystii, ale zamiast hostii otrzymają od kapłana, bądź ministranta […]
Ordynariusz rzymskokatolickiej Diecezji Ratyzbońskiej, bp Gerhard Ludwig Müller, skierował do kleru diecezjalnego okólnik, w którym przypomniał, że luteranie nie mogą przystępować do Komunii świętej w Kościele rzymskokatolickim. Pismo biskupa związane jest z okresem świątecznym, w którym wielu luteranów chodzi z rodzinami na msze św., a także wielu katolików uczestniczy w ewangelicko-luterańskich nabożeństwach spowiednio-komunijnych.
Hierarcha podkreślił, że ewangelicy mogą podejść do ołtarza podczas udzielania Eucharystii, ale zamiast hostii otrzymają od kapłana, bądź ministranta błogosławieństwo w postaci znaku krzyża uczynionego na czole. Biskup proponuje, aby ewangelicy podchodzili do księdza i trzymali rękę na sercu. Takie samo zachowanie bp Müller zalecił katolikom w czasie luterańskiego nabożeństwa z Eucharystią.
Biskup Müller, który jest również przewodniczącym Komisji ds. Ekumenizmu Konferencji Biskupów Niemieckich, stwierdził, że błogosławieństwo umożliwia chrześcijanom różnych wyznań symboliczne przeżywanie obietnicy zbawienia bez niedozwolonego antycypowania sakramentalnej jedności Kościoła. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla duchowego wzrastania w jedności dla małżeństw wyznaniowo mieszanych – dodał.
Propozycja bp. Müllera jest efektem rozmowy, którą hierarcha przeprowadził z bawarskim biskupem luterańskim, Johannesem Friedrichem oraz luterańskim biskupem Ratyzbony Hansem-Martinem Weissem.