Bp Hanson o ekumenizmie
- 22 października, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
- Niektórzy ludzie uważają za dość kłopotliwy fakt, że luteranie są w pełnej komunii z różnymi wyznaniami — stwierdził podczas swego pobytu w Brazylii bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (Evangelical-Lutheran Church in America) i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation). — Zawsze odpowiadam, że to dlatego, iż nasze Księgi Wyznaniowe wzywają nas do poszukiwania głębszej jedności w Kościele, ale też większej elastyczności, jeśli chodzi o porozumienia na gruncie Ewangelii — dodał. […]
- Niektórzy ludzie uważają za dość kłopotliwy fakt, że luteranie są w pełnej komunii z różnymi wyznaniami — stwierdził podczas swego pobytu w Brazylii bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (Evangelical-Lutheran Church in America) i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation). — Zawsze odpowiadam, że to dlatego, iż nasze Księgi Wyznaniowe wzywają nas do poszukiwania głębszej jedności w Kościele, ale też większej elastyczności, jeśli chodzi o porozumienia na gruncie Ewangelii — dodał.
- Pełna komunia nie jest planem fuzji, zachęca jednak Kościoły do wspólnych działań misyjnych na stopniu lokalnym i międzynarodowym. Pozwala także duchownym z jednego Kościoła służyć w kongregacjach innego Kościoła. ELCA jest w pełnej komunii z Kościołem Episkopanym USA (Episcopal Church USA), Kościołem Braci Morawskich (Moravian Church), Prezbiteraiańskim Kościołem USA (Presbyterian Church USA), Kościołem Reformowanym w Ameryce (Reformed Church in America) i Zjednoczonym Kościołem Chrystusa (United Church of Christ) — przypomniał biskup.
Zdaniem hierarchy luteranie zadają sobie pytanie: Czy jesteśmy reformującym się nurtem w łonie Kościoła powszechnego, czy też jesteśmy protestującymi protestantami? — Wydaje mi się, że zawsze żyjemy w napięciu bycia ruchem reformującym się, który także protestuje, gdy uważamy, że Ewangelia Jezusa Chrystusa nie jest głoszona — powiedział.
Według bp. Hansona duchowy ekumenizm polega na tym, że chrześcijanie zbierają się razem aby czytać Pismo, modlić się i wspólnie przeżywać swoją wiarę. — Na przykład, myślę, że to jest właśnie to, kiedy słyszymy świeckiego mówiącego: czemu nie możemy razem przystępować do komunii? Wierzymy w tego samego Jezusa, dlaczego liderzy Kościołów i teologowie potrzebują tak wiele czasu by dać nam jedność, którą już czujemy względem naszych sąsiadów, kiedy jesteśmy jednością w Chrystusie i Duchu? — powiedział zwierzchnik ELCA.
Prezydent ŚFL wyraził potrzebę głębszego wzajemnego zrozumienia trzech religii Abrahamowych. — Czy możemy, jako chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie dojść do porozumienia wynikającego z naszych religijnych tradycji, wynikającego zarówno z różnic, jak i tego, co wspólne; porozumienia co do tego jak żyć w obywatelskim społeczeństwie, jak nie angażować się w akty przemocy i konflikty przeciwko sobie, a dzielić wspólne przywiązanie do pokoju, które wynika z różnic między nami i wspólnych elementów religijnej tradycji? — pytał.