Cmentarz ewangelicki w Czerninie (Powiat Górowski, Dolny Śląsk)
- 11 lutego, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Cmentarz ewangelicki w Czerninie założono na planie prostokąta i otoczono murem, z którego zachował się do dzisiaj jedynie fragment. Początki nekropolii sięgają XVIII wieku, co można wnioskować jedynie na podstawie płyt nagrobnych, ponieważ kwerendy bibliograficzne w archiwaliach Poznania, Wrocławia i Warszawy nie dały pozytywnego rezultatu. Nekropolia używana była aż do 1945 roku. Po przyłączeniu Dolnego Śląska do Polski i opuszczeniu ziem obecnego Powiatu Górowskiego przez ewangelików, cmentarz popadał w ruinę. Ostatnimi czasy […]
Cmentarz ewangelicki w Czerninie założono na planie prostokąta i otoczono murem, z którego zachował się do dzisiaj jedynie fragment. Początki nekropolii sięgają XVIII wieku, co można wnioskować jedynie na podstawie płyt nagrobnych, ponieważ kwerendy bibliograficzne w archiwaliach Poznania, Wrocławia i Warszawy nie dały pozytywnego rezultatu.
Nekropolia używana była aż do 1945 roku. Po przyłączeniu Dolnego Śląska do Polski i opuszczeniu ziem obecnego Powiatu Górowskiego przez ewangelików, cmentarz popadał w ruinę. Ostatnimi czasy zaczęto się jednak troszczyć o obiekt cmentarny � np. usuwana jest dziko porastająca roślinność.
Z początku istnienia cmentarza pochodzi kaplica oraz niektóre płyty epitafijne.
Kaplica wzniesiona na planie prostokąta posiada kolumnowy portyk, który ożywia elewację. Pokryta jest czterospadowym dachem pokrytym dachówką. W ściany kaplicy wmurowane są niektóre płyty epitafijne.
Jedną z ciekawszych płyt jest płyta poświęcona organiście zboru ewangelickiego, zmarłemu w 1808 r. Ponad gzyms wystaje niewielka płyta owalna przedstawiająca uskrzydlone serce oraz skrzyżowany krzyż z kotwicą.
Na terenie nekropolii zachowało się też kilka nagrobków wolnostojących. Ciekawostką jest pomnik żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Przedstawia on uskrzydloną postać ubraną w długa szatę, u stóp znajduje się półleżąca postać żołnierza.
Przy murze wschodnim znajduje się niezidentyfikowany nagrobek z przedstawieniem kobiety na postumencie. Postać ubrana jest w długą przewiązaną w pasie szatę, głowę ma pokrytą długim welonem.
Obok cmentarza ewangelickiego założono cmentarz rzymskokatolicki. Najprawdopodobniej oba zostaną połączone w całość i będą wykorzystywane do pochówku jako jedna nekropolia, co z resztą jest często zalecane przez konserwatorów zabytków.
Cmentarz zawiera kilkanaście obiektów zabytkowych. Jest ciekawym celem weekendowych wycieczek rowerowych z Leszna, Góry i okolic.
Jak dotrzeć?
Czernina jest wsią położoną mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Lesznem a Górą, w Powiecie Górowskim. Do wsi można dojechać autobusem z obu miast. Cmentarz położony jest przy skrzyżowaniu dróg z Góry do Kaczkowa i Rydzyny, które podobnie, jak wcześniej wspomniane miasta, oddalone są od Czerniny o około 10 km.
Marcin Błaszkowski
Autorem fotografii jest Andrzej Przewoźny
Zobacz także:
Cmentarz ewangelicki w Robaczynie
Cmentarz ewangelicki we Wschowie