Czernihowska Rada Kościołów o tolerancji i pomocy społecznej
- 30 stycznia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Obradująca w ostatnich dniach stycznia Rada Kościołów Obwodu Czernihowskiego ogłosiła rok 2007 Rokiem Tolerancji w Relacjach Międzywyznaniowych. Podczas spotkań postanowiono, iż w dniach od 3 do 4 lutego w różnych kościołach Czernihowa odprawione zostaną nabożeństwa oraz msze za osoby uzależnione od alkoholu. W sposób szczególny modlitwą objętych zostanie wielu młodych ludzi, którzy popadli w nałóg.Duchowni wyznań chrześcijańskich Czernihowszczyzny podzielili się swym doświadczeniem z profilaktyki alkoholizmu w przykościelnych ośrodkach pomocy. […]
Obradująca w ostatnich dniach stycznia Rada Kościołów Obwodu Czernihowskiego ogłosiła rok 2007 Rokiem Tolerancji w Relacjach Międzywyznaniowych. Podczas spotkań postanowiono, iż w dniach od 3 do 4 lutego w różnych kościołach Czernihowa odprawione zostaną nabożeństwa oraz msze za osoby uzależnione od alkoholu. W sposób szczególny modlitwą objętych zostanie wielu młodych ludzi, którzy popadli w nałóg.
Duchowni wyznań chrześcijańskich Czernihowszczyzny podzielili się swym doświadczeniem z profilaktyki alkoholizmu w przykościelnych ośrodkach pomocy. Wszyscy uczestnicy wyrazili zakłopotanie związane z nadawaniem reklam napojów alkoholowych w państwowej telewizji. Postanowiono także dokonać starań o polepszenie warunków bytowych wychowanków domów dziecka. Wszyscy zebrani na spotkaniu w Czernihowie obiecali zaapelować z ambon do wiernych o zainteresowanie sie problemem dzieci “niczyich”.
Mimo dobrych chęci pomysłodawców apelu o tolerancję międzywyznaniową, wiadomo już, że w Czernihowie nie będzie łatwo o jej utrzymanie. W pobliżu istniejących świątyń i zborów powstaje wiele niezarejestrowanych “domów modlitwy”, a konwertyci do “nowych” związków wyznaniowych wypisują na murach tych kościołów obraźliwe hasła pod adresem prawosławia, luteranizmu i innych Kościołów po-reformacyjnych.
Z kolei wyznawcy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Kijowskiego doświadczyli w ostatnim czasie szczególnie ostrych aktów nietolerancji ze strony współwyznawców z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Moskiewskiego. Ulicami miasta przeszła manifestacja członków UKP-PK po tym, jak decyzją gubernatora Obwodu Czernihowskiego, Mykoły Ławryka, kozacka cerkiew św. Katarzyny została przekazana do wyłącznej dyspozycji UKP-PM.
Zdaniem teologa, Wiktora Mołoczki, choć tolerancja pozostaje na Ukrainie trudnym zadaniem, to jest temu krajowi bardzo potrzebna. Tolerancja wynika z poparcia dla demokratycznego systemu w państwie, a co najważniejsze: jest wyrazem wysokiej kultury duchowej społeczeństwa — ocenia Mołoczko.