Doroczna Konferencja metodystów w Katowicach
- 20 lipca, 2010
- przeczytasz w 3 minuty
W dniach od 18 do 20 czerwca obradowała w Katowicach Konferencja Doroczna Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Wzięli w niej udział duchowni oraz delegaci świeccy, a także osoby przewodniczące stałym Komitetom kościelnym, kaznodzieje miejscowi prowadzący parafie i goście ekumeniczni. Obradom przewodniczył ks. bp Edward Puślecki, zwierzchnik KEM w RP. Gościem specjalnym Konferencji była ks. bp Rosemarie Wenner, która jest zwierzchnikiem niemieckich metodystów. Hasło tegorocznej Konferencji brzmiało: „Przyjdź…, weź…, przekaż!”. Konferencja Doroczna, […]
W dniach od 18 do 20 czerwca obradowała w Katowicach Konferencja Doroczna Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Wzięli w niej udział duchowni oraz delegaci świeccy, a także osoby przewodniczące stałym Komitetom kościelnym, kaznodzieje miejscowi prowadzący parafie i goście ekumeniczni. Obradom przewodniczył ks. bp Edward Puślecki, zwierzchnik KEM w RP. Gościem specjalnym Konferencji była ks. bp Rosemarie Wenner, która jest zwierzchnikiem niemieckich metodystów.
Hasło tegorocznej Konferencji brzmiało: „Przyjdź…, weź…, przekaż!”. Konferencja Doroczna, stanowiąca zgromadzenie o charakterze synodalnym, to najważniejszy organ KEM w RP. Do kompetencji Konferencji Dorocznej należy: podejmowanie uchwał w zakresie ogólnych spraw kościelnych oraz uchwalanie ważniejszych przepisów kościelnych, sprawy finansowe, strukturalne i personalne, a także piecza nad zachowaniem metodystycznej nauki i podniesieniem życia moralno-religijnego. Organami pomocniczymi Konferencji Dorocznej są Komisje m.in. do spraw: społecznych, kwalifikacji i święceń pastorskich, kobiet, młodzieży, wychowania chrześcijańskiego i mass mediów.
Z okazji 85. rocznicy istnienia parafii ewangelicko-metodystycznej w Katowicach i 90. rocznicy działalności Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce odbyło się uroczyste nabożeństwo jubileuszowe. Rozpoczęło się ono dynamicznym występem orkiestry z kopalni górniczej. Brało w nim udział liczne grono ekumenicznych gości oraz senator Leszek Piechota, wiceprezydent Katowic i zarazem członek katowickiej parafii.
Podczas Konferencji Dorocznej kobieta ubiegała się o przyjęcie na urząd pastorski. W ubiegłym roku na zamkniętej sesji duchownych, po dyskusji nastąpiła sytuacja patowa. Ubiegającej się pozostawiono możliwość ponownego aplikowania o możliwość zostania pastorem za rok. W międzyczasie Monika Zuber została szczęśliwą matką i w tym roku ponownie ubiegała się o przyjęcie na I rok próby. Jej mąż, Dariusz, został na tegorocznej Konferencji ordynowany na diakona. Na zgromadzeniu duchownych postawiono wiele pytań, jak jako para małżeńska będą pełnić swoją służbę i jak służbowa nominacja małżonków wpłynie na ich posługę w Kościele. Otwarta i uczciwa dyskusja doprowadziła w tym roku do pozytywnej decyzji duchownych. Po raz pierwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych kobieta może ponownie pełnić pastorską służbę i ma otwartą drogę do ordynacji.
W myśl Prawa Wewnętrznego KEM w RP diakonem może zostać osoba (tak mężczyzna, jak i kobieta), która odbyła co najmniej dwuletnie studium konferencyjne z wynikiem dodatnim i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Kandydat bądź kandydatka co roku składa egzaminy przed Radą Wykształcenia Pastorskiego, a Komisja Kwalifikacji i Święceń Pastorskich bada jego lub jej kwalifikacje moralne oraz opiniuje (bądź nie) podanie o przyjęcie w poczet diakonów. Rekomendację taką zatwierdza Zgromadzenie Duchownych, a aktu ordynacji dokonuje biskup przez położenie rąk i modlitwę.
20 czerwca na zakończenie LXXXIX Konferencji Dorocznej ks. bp Patrick Streiff, zwierzchnik Konferencji Centralnej Europy Środkowej i Południowej, dokonał aktu ordynacji dwóch diakonów: Sebastiana M. Niedźwiedzińskiego i Dariusza Zubera. Oprócz diakonów ordynowano na prezbitera ks. Jacka Olejniczaka.