Europejscy luteranie a odpływ wiernych
- 16 czerwca, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Pond 90 biskupów, superintendentów, księży i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Fedaration) z Europy debatowało w islandzkim mieście Reykholt nad tym, jak powstrzymać odpływ wiernych i jak powinien wyglądać współczesny Kościół.Były zwierzchnik Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (Eesti Evangeelne Luterlik Kirik), abp Jaan Kiivit, przedstawił analizę zmian społecznych, które postawiły przed Kościołami na Starym Kontynencie nowe wyzwania. — Ludzie nie opuszczają Kościołów z powodu utraty […]
Pond 90 biskupów, superintendentów, księży i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej (Lutheran World Fedaration) z Europy debatowało w islandzkim mieście Reykholt nad tym, jak powstrzymać odpływ wiernych i jak powinien wyglądać współczesny Kościół.
Były zwierzchnik Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (Eesti Evangeelne Luterlik Kirik), abp Jaan Kiivit, przedstawił analizę zmian społecznych, które postawiły przed Kościołami na Starym Kontynencie nowe wyzwania.
- Ludzie nie opuszczają Kościołów z powodu utraty wiary — mówił arcybiskup. — Ale raczej dlatego, że nie potrzebują już Kościoła — dodał.
Jego zdaniem kluczem do zdiagnozowania Kościoła naszych czasów, jest sytuacja, w której Kościół musi głosić Ewangelię i szafować sakramentami. Mówił o połączeniu Kościoła i kultury: muzyki, poezji i sztuki jako takiej. — W pracy misyjnej zawsze szczególnie ważna była kwestia zaznajomienia z religijnymi korzeniami kultury; Kościół zawsze był nośnikiem kultury — stwierdził. Dodał, że europejskie Kościoły powinny być dla siebie partnerami w dialogu.
Europa, na której narodził się ewangelicyzm augsburski, ma największą liczbę luterańskich kongregacji w stosunku do ludności. Jednak większość Kościołów z roku na rok traci wiernych.