Historia: luteranizm w Australii — część II
- 5 maja, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Po zwycięskim zakończeniu wojny z Francją w 1871 roku, kanclerz Otto von Bismarck nakazał odlanie z broni dzwonów dla kościołów luterańskich w Europie. Jeden z tych dzwonów trafił do kościoła św. Michała w Hahndorf i był używany aż do roku 1946, kiedy to przeniesiono go do miejscowej szkoły luterańskiej. Podobnie po I wojnie światowej, jeden zdobyty we Francji przez Australijczyków niemiecki moździerz (“Minenwerfer”), przywieziony został z Europy i ustawiony przy głównej ulicy w Hahndorf, gdzie stoi do dziś. […]
Po zwycięskim zakończeniu wojny z Francją w 1871 roku, kanclerz Otto von Bismarck nakazał odlanie z broni dzwonów dla kościołów luterańskich w Europie. Jeden z tych dzwonów trafił do kościoła św. Michała w Hahndorf i był używany aż do roku 1946, kiedy to przeniesiono go do miejscowej szkoły luterańskiej. Podobnie po I wojnie światowej, jeden zdobyty we Francji przez Australijczyków niemiecki moździerz (“Minenwerfer”), przywieziony został z Europy i ustawiony przy głównej ulicy w Hahndorf, gdzie stoi do dziś.
Serdecznie zapraszamy Czytelników Ekumenicznej Agencji Informacyjnej Ekumenizm.pl do lektury drugiej części artykułu Michała Monikowskiego pt:Pierwsi, którzy nazwali siebie Australijczykami.
Kilkuodcinkowy cykl przedstawia historię luteranizmu w Australii na łamach Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.