Irlandia przeprowadzi śledztwo dotyczące pralni magdalenek
- 15 czerwca, 2011
- przeczytasz w 1 minutę
Irlandzki rząd przeprowadzi śledztwo dotyczące odpowiedzialności państwa w wykorzystywaniu wielu tysięcy osób (głównie kobiet) w tzw. domach pracy prowadzonych przez zakony. Chodzi m.in. o niesławne pralnie prowadzone przez zgromadzenia żeńskie w których umieszczano kobiety za “niewłaściwe prowadzenie”. Do pralni trafiały kobiety, którym przytrafiło się samotne macierzyństwo, skierowane nakazem sądu lub umieszczane przez rodziny z powodu niewłaściwego zachowania. Pracowały one tam bezpłatnie a jedynym sposobem na wydostanie się była […]
Irlandzki rząd przeprowadzi śledztwo dotyczące odpowiedzialności państwa w wykorzystywaniu wielu tysięcy osób (głównie kobiet) w tzw. domach pracy prowadzonych przez zakony. Chodzi m.in. o niesławne pralnie prowadzone przez zgromadzenia żeńskie w których umieszczano kobiety za “niewłaściwe prowadzenie”.
Do pralni trafiały kobiety, którym przytrafiło się samotne macierzyństwo, skierowane nakazem sądu lub umieszczane przez rodziny z powodu niewłaściwego zachowania. Pracowały one tam bezpłatnie a jedynym sposobem na wydostanie się była wola rodziny. Osoby, które opuściły takie miejsca poszukiwała policja i dostarczała je z powrotem. Wiele z tych osób przepracowało całe życie w pralniach i innych domach pracy i zostało pochowanych w bezimiennych grobach — w jednej trzeciej przypadków nawet bez zgłoszenia zgonu.
W tym tygodniu w sprawie pralni prowadzonych przez siostry magdalenki wypowiedział się Komitet przeciwko Torturom Narodów Zjednoczonych, który skrytykował rząd Irlandii za odmowę potwierdzenia cierpień i wykorzystywania kobiet pracujących w pralniach oraz wezwał do przeprowadzenia sumiennego śledztwa i przygotowania propozycji zadośćuczynienia. Ostatnia z pralni korzystających z bezpłatnej pracy przymuszanych do tego kobiet została zamknięta w 1996 roku.