Jak anglikanin z anglikaninem
- 12 lutego, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Rozłamowe, anglikańskie wspólnoty w Stanach Zjednoczonych rozmawiają z Kościołem Episkopalnym USA. Przedstawiciele Reformowanego Kościoła Episkopalnego (REC) oraz Anglikańskiej Prowincji Ameryki (APA) spotkali się z episkopalianami w Orlando na Florydzie. Tematem rozmów była „wspólnota wspólnot”, w tym pełne uczestnictwo REC i APA we Wspólnocie Anglikańskiej poprzez Kościół Episkopalny. Nie rozważano strukturalnego zjednoczenia wymienionych wspólnot. Rozmowy skupiły się na rezolucji uchwalonej podczas Synodu Generalnego EC USA w 2003 roku, […]
Rozłamowe, anglikańskie wspólnoty w Stanach Zjednoczonych rozmawiają z Kościołem Episkopalnym USA. Przedstawiciele Reformowanego Kościoła Episkopalnego (REC) oraz Anglikańskiej Prowincji Ameryki (APA) spotkali się z episkopalianami w Orlando na Florydzie. Tematem rozmów była „wspólnota wspólnot”, w tym pełne uczestnictwo REC i APA we Wspólnocie Anglikańskiej poprzez Kościół Episkopalny. Nie rozważano strukturalnego zjednoczenia wymienionych wspólnot.
Rozmowy skupiły się na rezolucji uchwalonej podczas Synodu Generalnego EC USA w 2003 roku, która ponownie przedstawiła pochodzący jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku tzw. Raport Wilsona. Zgodnie z jego zapisami, episkopalianie uznają ważność święceń REC. Obecnie postulowane jest uaktualnienie dokumentu o stwierdzenie potwierdzające także ważność święceń APA. Uaktualniony raport dałby Kościołowi Episkopalnemu podstawę do rozmów z arcybiskupem Canterbury i innymi prymasami anglikańskimi.
Dialog między amerykańskimi anglikanami toczy się na wielu poziomach, nie wykluczając praktycznych kontaktów między diecezjami. Biskupi diecezji Południowej Karoliny (EC USA) oraz Południowego Wschodu (REC) koncelebrują nabożeństwa, natomiast diecezje Pittsburgha (EC USA) oraz Północnego Wschodu i Środkowego Atlantyku (REC) wymieniają między sobą duchownych. Diecezja Ft. Worth (EC USA) i diecezja Środkowej Ameryki (REC) rozpoczęły prace nad pełną komunią.