Jak luter z lutrem…
- 7 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Liderzy Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) oraz Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri (LCMS) spotkali się w ramach Komitetu ds Współpracy Luterańskiej (CLC). ELCA zgodził się na uczynienie pierwszego kroku w dialogu między największymi Kościołami luterańskimi w Stanach Zjednoczonych. Komitet składa się z 6 przedstawicieli każdego z Kościołów. Wśród nich jest bp Mark S. Hanson, ziwerzchnik liczącego ponad 5 mln wiernych ELCA oraz ks. Gerald B. Kieschnick, prezydent LCMS (2,6 […]
Liderzy Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) oraz Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri (LCMS) spotkali się w ramach Komitetu ds Współpracy Luterańskiej (CLC). ELCA zgodził się na uczynienie pierwszego kroku w dialogu między największymi Kościołami luterańskimi w Stanach Zjednoczonych.
Komitet składa się z 6 przedstawicieli każdego z Kościołów. Wśród nich jest bp Mark S. Hanson, ziwerzchnik liczącego ponad 5 mln wiernych ELCA oraz ks. Gerald B. Kieschnick, prezydent LCMS (2,6 mln członków).
W ciągu kilku ostatnich lat ELCA ustanowił wspólnotę ambony i ołtarza z Protestanckim Episkopalnym Kościołem w USA, Kościołem Braci Morawskich w Ameryce, Zjednoczonym Kościołem Chrystusa oraz Reformowanym Kościołem w Ameryce. Odpowiedzią LCMS była rezolucja uchwalona w 2001 roku. Napisano w niej, że Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce nie może być przez to postrzegany jako organizacja ortodoksyjnie luterańska. Od tej chwili doszło do ochłodzenia stosunków między obydwoma Kościołami. Sytuacja zmieniła się dwa lata temu po zmianie zwierzchników wspólnot. Uzgodniono wtedy, że przdstawiciele ELCA i LCMS będą spotykać się dwa razy w roku.
Do spotkania CLC dojdzie 10 listopada br. w Baltimore. Wtedy LCMS zostanie poproszony o przedstawienie teologicznej argumentacji swojej rezolucji i jej skutków dla relacji z ELCA. Kościół kierowany przez bp. Hansona przedstawi natomiast teologiczne uzasadnienie umów międzykościelnych, które zawarł oraz ich skutków w relacjach z LCMS. Następne spotkanie odbędzie się 15 kwietnia 2004 roku.
- Sprawdźmy relacje, jakie istnieją między naszymi Kościołami, zróbmy to w kontekście wzajemnego zrozumienia naszych racji — stwierdził prezydent Kieschnick. — To się właśnie robi, kiedy między liderami, pastorami i teologami istnieje kolegialny, ewangeliczny i braterski dialog — dodał.