Abbé Pierre: Mój Boże, dlaczego?

0

Ogromne poruszenie wywołała książka Abbé Pierre, znanego również jako Ojciec Bezdomnych. W książce „Mój Boże, dlaczego?” (Mon Dieu… pourquoi?). 93-letni zakonnik porusza jedne z najbardziej kontrowersyjnych tematów w Kościele Rzymskokatolickim (celibat duchownych, święcenia kapłańskie dla kobiet, homoseksualizm), a nawet przyznaje się do związków seksualnych z kobietami. Abbé Pierre krytykuje również Jana Pawła II. Jak to często bywa w takich przypadkach książka wzbudza zachwyt jednych i oburzenie drugich, którzy domagają się zdyscypliniowania zakonnika.

Abbé Pierre przyznaje, że miał przygody seksualne, ale, jak podkreśla, nigdy nie był w stałym związku. Znam pożądanie seksualne i jego niezwykle rzadkie zaspokojenie, ale było ono prawdziwym źródłem niezadowolenia, ponieważ doświadczyłem, że nie żyłem prawdą – wyznaje Abbé Pierre. W książce duchowny stwierdza, że zna księży, którzy od dłuższego czasu żyją z kobietami i nie mają z tym żadnych problemów. Abbé twierdzi, że nie potrafi zrozumieć powodu, dla jakiego Jan Paweł II zastopował dyskusję nad obowiązkowym celibatem duchownych.


Mimo iż Abbé Pierre chwalił papieża Wojtyłę za to, że postawił wiarę w centrum Kościoła i przyczynił się do upadku komunizmu, to jednak w wywiadzie udzielonym po śmierci papieża w kwietniu br. tygodnikowi Die Zeit, nie zostawił na papieżu suchej nitki. Zakaz używania prezerwatyw był największą pomyłką jego pontyfikatu, ponieważ papież nie zaregował na rozprzestrzenianie się Aids. Abbé Pierre stwierdził ponadto, że Jan Paweł II wymagał perfekcjonizmu, a w konsekwencji tego wstrzemięźliwości. Ja mu na to odpowiedziałem (Abbé Pierre spotykał się z Janem Pawłem II i prowadził z nim korespondencję – przyp. D. B.), że ci, którzy niezdolni są do perfekcjonizmu i mimo to nie używają prezerwatyw sa zbrodniarzami – powiedział zakonnik.


Również w kwestii święceń kapłańskich dla kobiet Abbé Pierre mówi innym głosem niż oficjalne stanowisko Kościoła, w tym obecnego papieża Benedykta XVI. Przeciwnicy dopuszczenia kobiet do święceń nie dostarczyli żadnych argumentów teologicznych, które wskazywałyby, że sakramentalne kapłaństwo dla kobiet stoi w sprzeczności z wiarą – uważa.


Abbé Pierre zaapelował również o reformę Kościoła. Papiestwo jest zbyt potężne. Katolicyzm musi się uwolnić od rzymskiej kurateli na rzecz Kościołów lokalnych. Jest to warunek tego, aby Kościół znów był ewangeliczny i aby pojednanie między chrześcijanami było możliwe – twierdzi Abbé. Już wcześniej zakonnik domagał się, aby papież, podobnie jak inni biskupi, składał urząd, gdy przekroczy 75. rok życia.

Duchowny opowiada się za społecznym uznaniem osób orientacji homoseksualnej. Nie wykluczył prawa adopcji dzieci dla par homoseksualnych pod warunkiem, że dzieci nie poniosą żadnych psychicznych i społecznych szkód.