Hans Küng: dobry katolik, ale krytyczny

Szwajcarski teolog Hans Küng, prezydent Fundacji Światowy Etos, zakończył tygodniową wizytę w Kolumbii. Powiedział tam, że uważa się za „dobrego, ale krytycznego katolika”.

W sobotnim wydaniu kolumbijskiego dziennika „El Tiempo” został opublikowany wywiad z teologiem, w którym stwierdził, że ostatnie wypowiedzi papieża Benedykta XVI na temat celibatu nie są jedynie osobistą opinią papieża, ale produktem mentalności pochodzącej jeszcze ze średniowiecznego paradygmatu. Taka postawa istnieje od wieków. Na nieszczęście, Ratzinger się nie zmienił – dodał teolog.

Odnoście nauczania Kościoła, Küng stwierdził, że katolicy nie mogą narzucać katolickich przekonań całej ludności, ale zarazem istnieją pytania, na które nauka nie jest w stanie dać odpowiedzi. – Trudno aby młodzi, wykształceni ludzie akceptowali w sensie dosłownym wszystko to, co mówi Biblia. Z drugiej jednak strony, wyłącznie świecka edukacja zapomina o bardzo głębokim wymiarze istniejącym w sercu jednostki, jak również w całym społeczeństwie – stwierdził szwajcarski teolog. Dodał również, że „na ostateczne kwestie życia nie ma odpowiedzi w biologii”. Trzeba uciec się do wypośrodkowania i właśnie projekt Światowego Etosu jest tą metodą, która zadowala obydwie strony – uważa teolog.

komentarze

  • sacerdos76

    Starzeje się Hans i koniecznie chciałby coś ocalić dla „potomności” i ciężko mu zrozumieć, że koncepcja „Weltethos” odłożono już do lamusa…… Wygląda, że na wieczność.

  • ksawery

    Skostniał bidok w krytyce na ośep…