Kardynał Johannes Willebrands – 95. urodziny pioniera ekumenizmu

0

Holenderski kardynał Johannes Willebrands, uznawany za jednego z architektów ekumenicznego otwarcia w Kościele Rzymskokatolickim, obchodzić będzie 4. września br. swoje 95. urodziny. Kardynał Willebrands był wieloletnim przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Johannes Willebrands urodził się w 1909 roku w holenderskiej miejscowości Bovenkarpsel, a w 1934 roku przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata później obronił pracę doktorską z filozofii, a następnie był wiakariuszem jednej z parafii w Amsterdamie. W 1940 został profesorem na wydziale filozoficznym w Warmond.


W 1946 holenderscy biskupi powołali ks. Willebrandsa na przewodniczącego Stowarzyszenia im. St Williborda, organizacji, która zajmowała się dialogiem z Kościołami chrześcijańskimi w Holandii. W 1951 Willebrands założył Katolicką Konferencję ds. Ekumenicznych. Od 1960 roku Willebrands był sekretarzem nowozałożonego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, którym kierował kardynał Augustyn Bea.

W 1964 roku papież Paweł VI wyświęcił Willebrandsa na biskupa, a w 1969 przyznał mu godność kardynalską. Po śmierci kardynała Bea Willebrands został nowym przewodniczącym Papieskiego Sekretariatu Ekumenicznego. W 1975 roku kardynał Johannes Willebrands objął stanowisko arcybiskupa Utrechtu oraz prymasa Kościoła Rzymskokatolickiego w Holandii. Urząd ten złożył w 1983 roku.