Legion Chrystusa przeprasza za swego założyciela

7

Rok po śmierci księdza Marciala Maciela założyciela Legionistów Chrystusa oraz Ruchu Regnum Christi legioniści przyjęli do wiadomości, że ich założyciel prowadził podwójne życie – niegodne nie tylko katolickiego księdza ale człowieka.  W oświadczeniu przekazanym przez rzecznika Legionu z USA  – Jima Faira – legioniści wyrażają ból z powodu czynów swego założyciela, które skrzywdziły Kościół i jego członków oraz przepraszają za skandal wywołany przez ojca Maciela.

W ostatnim czasie na łamach National Catholic Register, które powstało z inicjatywy Legionu, pojawiały się artykuły ujawniające ciemną stronę założyciela.  Oprócz molestowania seksualnego młodych legionistów – których to czynów ojciec Maciel dopuszczał się do końca lat sześćdziesiątych – ujawniono, że miał też on romans z kobietą, która urodziła mu córkę. Przekazywał też na rzecz swojej rodziny pieniądze Legionu.


Przyznanie, że charyzmatyczny założyciel Legionu miał swoją drugą ciemną naturę – trudną do zrozumienia dla szeregowych legionistów – wypłynęło od rzeczników Legionu w Stanach Zjednoczonych oraz Rzymie. Rzecznik Legionistów ze Stanów Zjednoczonych – Jim Fair – powiedział jednocześnie, że Legion nie zamierza pisać na nowo swojej historii. Ojciec Maciel jest i zawsze będzie założycielem Legionu. I mimo jego ludzkich słabości legioniści zawsze będą wdzięczni za te dary jakie od swojego charyzmatycznego założyciela otrzymali.


Ojciec Marcial Maciel od chwili założenia Legionu kierował nim bezpośrednio do 2005 roku.  Jego następcą został ojciec Alvaro Corcuera. Po pojawieniu się w 1997 roku oskarżeń o seksualne molestowanie wysuwanych przez byłych legionistów organizacja stała murem za swoim założycielem i zaprzeczała oskarżeniom.


Zmarł założyciel Legionistów Chrystusa


Oskarżony o molestowanie ustąpił


Nie będzie kanonicznych sankcji wobec założyciela Legionistów Chrystusa


Ks. Degollado suspendowany

komentarze

 • decent

  Pozal sie Boze charyzmatyk i zalozyciel Legionu Chrystusa stanowi wymowny dowod na to, ze nie tylko ksieza majacy romanse z mezczyznami przejawiaja zamilowanie do molestowania i gwalcenia nieletnich. Twarde fakty sa jednak bagatelizowane przez watykanskich politrukow, ktorzy z uporem maniaka i na ideologicznym haju szukaja zawsze kozlow ofiarnych wsrod homoseksualistow. ( choc sami do nich czesto naleza i dla zmylki jak zlodziej wolaja: Lapac zlodzieja)
  Czy katolicy maja prawo poznac, jak duza suma pieniedzy zostala roztrwoniona przez protegowanego i przyjaciela JP2? Biografia kaplana Maciela wspomina o wielu jego slabosciach. Swieccy i niewyksztalceni ludzie nazywaja srodowiska dotkniete podobnymi niedoskonalosciami za pomca kilku slow: „Tam jest tylko ku..a i zlodziej”. Ale w rodzinie katolickiej wiele wybacza sie czlowiekowi, ktory potrafi umiejetnie przyciagnac naiwne i zagubione owieczki na strzyzenie do owczarni Panskiej.

 • XMT

  Dopiero co o nim wspomniałem, patrz: nowy skandal – ultrakatolik biskupem.

  Trzeba przyznać, że jak na powolny Watykan, Benedykt XVI zadziałał szybko usuwając tego człowieka. Prawda jest taka, że za poprzednego pontyfikatu był bardzo reklamowany.

  No, smutna sprawa… Niestety ludzie nie odchodzą z Kościoła przez laicyzację, Unię Europejską, czy Harrego Pottera. Wierni opuszczają Kościół patrząc na "charyzmatyka" popieranego przez poprzedniego papieża, który okazał się być postacią mało wiarygodną. Odchodzą przez takich jak bp Krenn, który bagatelizował bezczelnie homoseksualne wyczyny w seminarium.

  Oczywiście niektórzy "konserwatyści" gniewają się na prasę, że "atakuje" "Kościół". Chwała Bogu, że mamy taka prasę, takie media, że dziś nie da sie zamiatać brudów pod dywan.


  XMT

 • Sophie

  Hmm, wydaje mi się, że obecny papież to poprzednio kardynał Józef Ratzinger i to kongregacja pod jego przewodem tak długo grzebała się ze sprawą księdza Maciela a w 1999 roku zawiesiła postępowanie. A z Twoich słów może wynikać, że to poprzedni papież osobiście się gmerał. Może tak było, że Jan Paweł II osobiście ingerował w śledztwo ale nie wiemy tego na pewno, prawda?

  Co do innych spraw z Twojego postu – trudno się nie zgodzić.

 • XMT

  Nie wiem, który papież gmerał, a który nie. Jedną z pierwszych decyzji B XVI było dosyć szorstkie podziekowanie księdzu założycielowi.

  Szkoda, że tak późno.


  XMT

 • XMT

  Poczytałem jeszcze trochę no i znalazłem, jak to ojca założyciela bronił ulubieniec naszych konserwatystów, ś.p. ks. Neuhaus.

  Oby tak cenny termin jak konserwatyzm nie stał się synonimem zamiatania brudów pod dywan.


  XMT

 • hharald

  Się znaleźli z refleksem godnym zaiste Watykana, bowiem szachiści są bardziej „pochopni” (jak to określali entowie). Trzeba było nie brać go w obronę, trzeba było protestować, gdy niegodziwości w śeietle ptawa i teologii chrześćijańskiej czynił, a nie korzystać zapewne z odpadków z jego stołu!


  harald

 • gosc

  Oby tak cenny termin jak konserwatyzm nie stał się synonimem zamiatania brudów pod dywan. – jak troska o Kościół! :)))