Przypadek biskupa Maccarone – skandal w Argentynie

W pierwszej oficjalnej wypowiedzi przedstawicieli episkopatu Argentyny na temat skandalu i ustąpienia z urzędu oskarżonego o homoseksualizm 64-letniego biskupa Diecezji Santiago del Estero, Juana Carlosa Maccarone, hierarchowie wyrazili swój „ból i zakołopotanie”, jak również solidarność z kapłanami i wiernymi. W dokumencie podpisanym przez przewodniczącego argentyńskiego episkopatu, bp. Eduardo Mirás i przez jego zastępcę, kardynała Jorge Bergoglio, biskupi zapewnili, że z „czułością, zrozumieniem i modlitwą” towarzyszą biskupowi Maccarone. Powód? Do mediów przedostała się kaseta video, na której biskup znajdował się w intymnej sytuacji z 23-letnim mężczyzną.

W ostatni piątek nuncjusz apostolski w Argentynie ogłosił, że papież Benedykt XVI przyjął rezygnację Maccarone z zarządzania Diecezją Santiago del Estero. Biskupi dziękują bp. Maccarone za sześć lat pracy „w służbie ubogich i tych, których życie i wiara są zagrożone”.


Ustąpienie biskupa Maccarone stało się również powodem spotkania przedstawicieli rządu, szefa gabinetu prezydenta Alberto Fernandeza, kanclerza Rafaela Bielsa i sekretarza ds. religii, Guillermo Oliveri. Ze spotkania nie wydano żadnego komunikatu, ale podejrzewa się, że chodzi o jakieś brudne działanie osób pragnących zaszkodzić znanemu biskupowi, który 25 maja zaintonował „Te Deum” w obecności prezydenta Kirchnera.


Argentyna aż huczy od plotek i przypuszczeń odnośnie powodu nagrania ukrytą kamerą filmu i następnie rozprowadzenia go wśród osób prywatnych. Częśc opinii publicznej twierdzi, że sprawa została zaaranżowana przez byłe lokalne władze prowincji i związane z nimi sektory polityczne i ekonomiczne, które biskup często krytykował. Są również opinie sugerujące, że w sprawę zamieszane być mogą kręgi kościelne, które pragnęły nie dopuścić do ewentualnego objęcia przez Maccarone Diecezji Rosario, jako że została już przyjęta rezygnacja dotychczasowego ordynariusza, bp. Eduardo Mirasa. Jeszcze inni uważają, że nie chciano umożliwić Maccarone udziału w wyborach na zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. W listopadzie br. ma dojść do zmiany jej władz.


Wczoraj zebrała się na 3-dniowe posiedzenie Rada Stała Episkopatu. W Radzie zasiada 22 biskupów. Oficjalnie Rada ma zająć się wcześniej ustalonym porządkiem dziennym, ale z pewnością zostanie również omówiony skandal wokół bp. Maccarone.