Katolicy przestaną klękać?
- 15 września, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Według dziennika “Metro”, Watykan rozważa czy nie zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy. Miałoby ono być zastąpione tzw. “postawą oranta”, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi. Nad nowymi zasadami pracuje podobno watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. “postawę oranta” (od łacińskiego “orans” — modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy. “Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, […]
Według dziennika “Metro”, Watykan rozważa czy nie zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy. Miałoby ono być zastąpione tzw. “postawą oranta”, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi.
Nad nowymi zasadami pracuje podobno watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. “postawę oranta” (od łacińskiego “orans” — modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy. “Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, z dłońmi w kierunku ołtarza. — wyjaśnia o. dr Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów — którego cytuje dziennik. — To piękna postawa. Zyskuje popularność podczas modlitw wspólnot neokatechumenalnych, a w wielu kościołach praktykuje się ją podczas modlitwy »Ojcze nasz«”. “We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma” — tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego. “Tak się utarło, że klękamy, gdy chcemy oddać cześć, ale to nie zawsze jest na miejscu. Klękanie to postawa pokutna, a nie ma powodu, by się zamartwiać podczas podniesienia hostii na mszy. — mówi o. Kowalczyk. — Odpowiedniejsza byłaby postawa oranta, bo wyraża radość: zwracając ku Bogu uniesione dłonie, wierny pokazuje, że jest otwarty i ufny.” Postawa stojąca jest też praktykowana w wielu Kościołach chrześcijańskich.
:: Ekumenizm.pl: Klękać nie klękać — zagadki liturgiczne