Kolejna schizma w Kościele Episkopalnym
- 8 października, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Duchowni i świeccy członkowie ortodoksyjnej biblijnie episkopalnej diecezji Pittsburgh przegłosowali zerwanie więzów z liberalnym Kościołem Episkopalnym. Powodem schizmy jest odmienny stosunek do kwestii moralnych oraz nauczania dotyczącego zbawienia. Za taką decyzją głosowało 240 osób, przeciw było 102. Biskup pomocniczy diecezji Henry Scriven podkreślił, że decydując się na taki krok jego diecezja zbliżyła się do głównego nurtu Wspólnoty Anglikańskiej. — Jestem przekonany, że decyzja, którą podjęliśmy […]
Duchowni i świeccy członkowie ortodoksyjnej biblijnie episkopalnej diecezji Pittsburgh przegłosowali zerwanie więzów z liberalnym Kościołem Episkopalnym. Powodem schizmy jest odmienny stosunek do kwestii moralnych oraz nauczania dotyczącego zbawienia.
Za taką decyzją głosowało 240 osób, przeciw było 102. Biskup pomocniczy diecezji Henry Scriven podkreślił, że decydując się na taki krok jego diecezja zbliżyła się do głównego nurtu Wspólnoty Anglikańskiej. — Jestem przekonany, że decyzja, którą podjęliśmy dzisiaj zbliża nas do powrotu do głównego nurtu anglikanizmu — mówił hierarcha.
Odmiennego zdania jest prymaska Kościoła Episkopalnego biskup Katherine J. Schori. Według niej schizma nie jest czymś szanowanym w tradycji anglikańskiej. — W naszym Kościele jest miejsce dla wszystkich, którzy pragną w nim być — powiedziała.
Diecezja Pittsburgh jest drugą diecezją, która zdecydowała się na wystąpienie z Kościoła Episkopalnego. Pierwszą była diecezja San Joaquin. Dwie kolejne (Forth Worth i Quincy) będą głosować podobną decyzję w przyszłym miesiącu.