Kontrowersyjna kanonizacja w Rosji?
- 19 lutego, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Po kontrowersyjnej kanonizacji zamordowanego przez bolszewików cara Mikołaja II. Romanowa i jego rodziny, radykalna grupa konserwatystów w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej rozpoczęła kampanię na rzecz kanonizacji słynącego z okrucieństwa cara Iwana Groźnego i Grzegorza Rasputina, zagadkowego uzdrowiciela i działacza politycznego. Alexander Dvorkin, jeden z najbardziej znanych teologów prawosławnych w Rosji i zarazem ekspert Rosyjskiej Cerkwi ds. Sekt uważa, że środowiska postulujące kanonizację Iwana Groźnego i Rasputina są wprawdzie nieliczne, ale niezwykle głośne. […]
Po kontrowersyjnej kanonizacji zamordowanego przez bolszewików cara Mikołaja II. Romanowa i jego rodziny, radykalna grupa konserwatystów w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej rozpoczęła kampanię na rzecz kanonizacji słynącego z okrucieństwa cara Iwana Groźnego i Grzegorza Rasputina, zagadkowego uzdrowiciela i działacza politycznego.
Alexander Dvorkin, jeden z najbardziej znanych teologów prawosławnych w Rosji i zarazem ekspert Rosyjskiej Cerkwi ds. Sekt uważa, że środowiska postulujące kanonizację Iwana Groźnego i Rasputina są wprawdzie nieliczne, ale niezwykle głośne.
Dvorkin jest przekonany, że całe przedsięwzięcie mogłoby być uznane za marginalne, gdyby nie fakt, że przywódcy konserwatywnych grup kościelnych reprezentują skrajne przekonania religijne, co z kolei znajduje podatny grunt w Rosji. (ENI)