Kościół bez młodych
- 13 grudnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Tylko 14% młodych Hiszpanów chodzi do Kościoła — donosi Alejandro Rodríguez de la Peña, sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Propagandzistów (Asociación Católica de Propagandistas — ACdP). Peña poinformował o tym na konferencji poświęconej „Ewangelizacji Młodzieży” w ramach akcji „Katolicy i życie publiczne”. Według niego hiszpańskie świątynie są pełne „siwych głów”. Odsetek 14% jest tym bardziej alarmujący, że jeszcze w 2000 r. liczba ta wynosiła ponad 25% młodzieży uczestniczącej we mszy. Peña uważa, że rozdzielenie […]
Tylko 14% młodych Hiszpanów chodzi do Kościoła — donosi Alejandro Rodríguez de la Peña, sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Propagandzistów (Asociación Católica de Propagandistas — ACdP).
Peña poinformował o tym na konferencji poświęconej „Ewangelizacji Młodzieży” w ramach akcji „Katolicy i życie publiczne”. Według niego hiszpańskie świątynie są pełne „siwych głów”. Odsetek 14% jest tym bardziej alarmujący, że jeszcze w 2000 r. liczba ta wynosiła ponad 25% młodzieży uczestniczącej we mszy.
Peña uważa, że rozdzielenie życia społecznego od religijnego ma miejsce na wszystkich szczeblach. Jako przykład podał ostatni kongres młodzieży Partii Ludowej (prawicowej), na którym odrzucono nawiązanie do „chrześcijańskiego humanizmu”. Według niego w dziesiejszej Hiszpanii nie jest „politycznie właściwe”, aby w grupach młodzieży ktoś przyznawał się do bycia katolikiem.
Pomimo skomplikowanej i alarmującej sytuacji Peña uważa, że Kościół w dalszym ciągu jest instytucją, która zrzesza najwięcej młodych ludzi. Zdaniem Peña Kościół powinien się lepíej “sprzedawać”, a katolicka młodzież powinna być bardziej widoczna.
Innym wskazaniem Peña było przywrócenie autorytetu w ramach struktur Kościoła i nie akceptowanie postępowania młodzieży niezgodnego z doktryną i moralnością Kościoła.
Peña jest profesorem uniwersyteckim (CEU – San Pablo) i przyznał, że brakuje środowisk katolickich, nawet na katolickiej uczelni, gdzie sam wykłada.
Młodzież zbliża się do postępowania radykalnego i Kościół musi ukazać jej, w sposób bardziej konkretny, swoją walką o sprawiedliwość społeczną, ekonomiczną. Kościół powinien również zainwestować w środki masowego przekazu, aby mieć dostęp do młodzieży. Większość aktualnych środków komunikacji masowej w Hiszpanii jest wrogo nastawionych do Kościoła, uważa Peña. Dla przykładu, w telewizyjnych serialach młodzież katolicka jest zazwyczaj wyśmiewana, ukazywana w złym świetle. Zdaniem Peña telewizja odgrywa dzisiaj główną rolę w deschrystianizacji hiszpańskiej młodzieży.