Krym: Luteranie nie odzyskają kościoła
- 30 października, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Rada miejska Simferopola odmówiła luteranom prawa do budynku, który dawniej był zborem Kościoła ewangelicko-augsburskiego na Krymie. Dawny kościół ma salą klubu sportowego.O decyzji władz miejskich powiadomił rzecznik prasowy rady, Wołodymyr Maliborski, który przyznał, iż w obronie praw społeczności luterańskiej próbował stanąć ambasador Niemiec na Ukrainie. Zdaniem członków rady budynek hali sportowej jest tak przebudowany, że nie może powrócić do pierwotnego użytku. Miejsce modlitwy zamknięto w 1926 roku, […]
Rada miejska Simferopola odmówiła luteranom prawa do budynku, który dawniej był zborem Kościoła ewangelicko-augsburskiego na Krymie. Dawny kościół ma salą klubu sportowego.
O decyzji władz miejskich powiadomił rzecznik prasowy rady, Wołodymyr Maliborski, który przyznał, iż w obronie praw społeczności luterańskiej próbował stanąć ambasador Niemiec na Ukrainie. Zdaniem członków rady budynek hali sportowej jest tak przebudowany, że nie może powrócić do pierwotnego użytku. Miejsce modlitwy zamknięto w 1926 roku, co było skutkiem prześladowania ewangelików przez ówczesne władze komunistyczne. Jednak według informacji podanych przez pismo Nowyj Region, nawa główna zboru zachowała się w niezmienionym stanie. Prawo do budynku na Krymie zgłaszane są od 1993 roku — jak dotąd władze Kościoła luterańskiego nie uzyskały pozytywnej odpowiedzi.
Lokalnej władzy bardziej zależy na opłacalnej inwestycji, a więc na sprzedaniu budynku zamożnemu klubowi sportowemu — oceniają ukraińscy obserwatorzy. — Wierni Kościoła luterańskiego będą musieli pogodzić się z posiadaniem jedynie prowizorycznego miejsca zgromadzeń znajdującego się w pobliżu dawnego zboru.
Historia krymskiego Kościoła ewangelicko-luterański sięga początków XIX wieku, gdy na Krym przybyli niemieccy emigranci.