Marksista Rowan Williams
- 26 września, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Z ostrą krytyką systemu bankowego, wolnego rynku i stosunku do bogactwa wystąpił, w trakcie ogromnego kryzysu finansowego arcybiskup Cantenbury Rowan Williams. Duchowy zwierzchnik anglikanów zacytował przy okazji Karola Marksa, którego krytykę kapitalizmu uznał za nie tylko uzasadnioną, ale wręcz sprawdzającą się w rzeczywistości. Rowan Williams tłumaczył, że nie ma powodów, by świat finansów nadal cieszył się tym stopniom wolności od nadzoru i regulacji jak dotąd. Arcybiskup podkreślał także, że obecny […]
Z ostrą krytyką systemu bankowego, wolnego rynku i stosunku do bogactwa wystąpił, w trakcie ogromnego kryzysu finansowego arcybiskup Cantenbury Rowan Williams. Duchowy zwierzchnik anglikanów zacytował przy okazji Karola Marksa, którego krytykę kapitalizmu uznał za nie tylko uzasadnioną, ale wręcz sprawdzającą się w rzeczywistości.
Rowan Williams tłumaczył, że nie ma powodów, by świat finansów nadal cieszył się tym stopniom wolności od nadzoru i regulacji jak dotąd. Arcybiskup podkreślał także, że obecny kryzys finansowy związany jest z problemami moralnymi, kultem pieniądza oraz niebezpieczeństwem idolatrii bogactwa.
Jako potwierdzenie swoich tez duchowy zwierzchnik anglikanów przywołał zaś Karola Marksa. — Marks już dawno opisł tę drogę, przez którą dziki kapitalizm stał się swego rodzaju mitologią, przypisującą władzę i wpływy rzeczom, które nie mają w sobie życia — napisał Williams.
Komentarz
Arcybiskupowi pozostaje mu tylko życzyć, by zetknął się na własnej skórze z mitologią, którą stworzył Marks. I wtedy oceniał, na ile krytyka i poglądy Marksa mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Po ponad siedemdziesięciu latach testowania poglądów marksistowskich w praktyce, trudno bowiem nie mieć wrażenia, że nadają się one jedynie na śmiernik historii.