Metropolita Sawa w Patriarchacie Rumuńskim
- 24 czerwca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Dnia 29 czerwca br. z wizytą do Patriarchatu Rumuńskiego udaje się Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach poświęconych 500-leciu od dnia śmierci św. Stefana Wielkiego – największego spośród mołdawskich władców. W programie pobytu zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Rumunii znalazły się: wspólne nabożeństwa z Jego Świątobliwością Patriarchą Rumuńskim Teoktystem, spotkanie z członkami Św. Synodu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, wizyty […]
Dnia 29 czerwca br. z wizytą do Patriarchatu Rumuńskiego udaje się Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach poświęconych 500-leciu od dnia śmierci św. Stefana Wielkiego – największego spośród mołdawskich władców.
W programie pobytu zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Rumunii znalazły się: wspólne nabożeństwa z Jego Świątobliwością Patriarchą Rumuńskim Teoktystem, spotkanie z członkami Św. Synodu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, wizyty w diecezjach Mołdawii i Bukowiny, Dojnego Dunaju, Suczawy i Radowców, poświecenie statku „Św. Stefan Wielki”, poświęcenie i inauguracja stacji radiowych „Trynitas-Putna” i „Trynitas-Suczawa” oraz wizyty w licznych rumuńskich monasterach, w tym Putna, Durau, Nemat, Secu, Sihastria, Varatee, Agapia, Baltatesti.
Metropolicie Sawie towarzyszyć będą ks. dr Henryk Paprocki oraz ks. hierodiakon Paweł Tokajuk. Wizyta zakończy się 8 lipca br.
Wizyta w Patriarchacie Rumuńskim jest kolejną z szeregu odwiedzin bratnich Kościołów prawosławnych zapoczątkowanych przez metropolitę Sawę zaraz po jego wyborze na zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce w maju 1998 r. Od tej pory odwiedził on już większość spośród 15 autokefalicznych Kościołów prawosławnych na świecie, jak też przyjął w naszym kraju delegacje większości spośród nich. Zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce odwiedzał już Patriarchat Rumuński we wrześniu 2000 r. oraz podejmował w Polsce z rewizytą Patriarchę Rumuńskiego Teoktysta w listopadzie 2000 r.
Patriarchat Rumuński należy do starszych patriarchatów prawosławnych na świecie i w honorowym wykazie (dyptyku) wszystkich Kościołów prawosławnych zajmuje ósme miejsce. Obecnie posiada ponad 18 milionów wiernych (w tym w diecezjach w USA, Europie Zachodniej, na Węgrzech), 22 diecezje, ponad 50 biskupów, ponad 12.000 świątyń i blisko 400 monasterów. Od 1986 r. kieruje im obecnie patriarcha Teoktyst.
Św. Stefan, przez potomnych nazywany Wielkim, Dobrym oraz Świętym był hospodarem Mołdawii w latach 1457–1504. W okresie swych rządów zmuszony był umiejętnie lawirować, znajdując się w strefie wpływów Polski i Węgier oraz nieustannie powiększającego się Imperium Osmańskiego, w walce z którym stoczył większość ze swoich 47 bitew. Znany był z budownictwa monasterów, cerkwi, szkół i bibliotek oraz gruntowanej modernizacji mołdawskiej stolicy – Suczawy. Swoje codzienne państwowe obowiązki starał się łączyć z doskonaleniem wewnętrznym, duże znaczenie przywiązując do modlitwy i przestrzegania postów oraz czynów miłosierdzia. Rumuński Kościół Prawosławnej zaliczył go do grona świętych w 1992 r.
Na pierwszym zdj.: wizyta metropolity Sawy w Rumunii we wrześniu 2000 roku