Nie chcemy stauropigii we Lwowie!
- 12 czerwca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Do Lwowa przybył metropolita Wsiewołod (Majdański), przedstawiciel Kościoła Prawosławnego USA. Celem wizyty jest możliwość przywrócenia Soborowi Zaśnięcia, jednej z prawosławnych świątyń Lwowa, statusu stauropigii, bezpośredniej przynależności do Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Cerkiew cieszyła się takim statusem od 1589 roku, a otrzymała go w związku z obawami o unię lokalnego Kościoła prawosławnego z Kościołem rzymskokatolickim.Historycznie powstanie stauropigii związane było z problemami, jakie przeżywała Cerkiew prawosławna w XVI wieku. Jak […]
Do Lwowa przybył metropolita Wsiewołod (Majdański), przedstawiciel Kościoła Prawosławnego USA. Celem wizyty jest możliwość przywrócenia Soborowi Zaśnięcia, jednej z prawosławnych świątyń Lwowa, statusu stauropigii, bezpośredniej przynależności do Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Cerkiew cieszyła się takim statusem od 1589 roku, a otrzymała go w związku z obawami o unię lokalnego Kościoła prawosławnego z Kościołem rzymskokatolickim.
Historycznie powstanie stauropigii związane było z problemami, jakie przeżywała Cerkiew prawosławna w XVI wieku. Jak wiadomo, trudności administracyjne i duszpasterskie, oraz braki edukacyjne wśród duchowieństwa sprawiły, iż spora część prawosławnych zaczęła pogłębiać relacje ze światem zachodnim. Pojawiły się plany unii z Kościołem rzymskokatolickim. Różnice w poglądach co do jej kształtu sprawiły, iż unia podpisana siedem lat później w Brześciu nie miała charakteru powszechnego, a z czasem była zarzucana przez diecezje, które ją przyjęły. Stauropigia miała umożliwić prawosławnej społeczności miasta bezpośredni kontakt z “Kościołem Matką”, Konstantynopolem, i przez to pomóc odrodzeniu prawosławia.
Według agencji Interfax arcybiskup Wsiewołod przybył do Lwowa, by na specjalnym spotkaniu z reprezentantami Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, do którego należy Sobór Zaśnięcia, rozważyć przekazanie świątyni po raz kolejny pod opiekę patriarchy ekumenicznego. Do spotkania nie doszło. Dezaprobatę utworzenia stauropigii mieli zapowiedzieć członkowie Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
Idea abp. Wsiewołoda wprowadza niepokój w samym Kościele Autokefalicznym, pod którego opieką znajduje się świątynia. Nie miałem pojęcia o jego wizycie we Lwowie – powiedział metropolita Metody (Kudriakow), zwierzchnik Kościoła Autokefalicznego. – Uważam również postępowanie Wsiewołoda za niegrzeczną ingerencję w wewnętrzne sprawy naszej Cerkwi. Na Ukrainę abp Majdański przyjeżdża co roku i zawsze stwarza problemy. Osobiście jestem przeciwny nadawaniu świątyni i związanym z nią instytucjom statusu stauropigii. Jestem przekonany, że pomysł ten ma jeden cel: jeszcze bardziej podzielić ukraińskie prawosławie i wywołać spory. To działalność absolutnie destruktywna – dodał władyka.