Nowi kardynałowie — nowe perspektywy
- 2 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Nowe nominacje kardynalskie wprowadzają do konsystorza nie tylko nowe twarze, ale również nowe opinie, a nawet nowe perspektywy. Trzeba przecież pamiętać, że pewnego dnia — to m.in. nowi kardynałowie wybiorą podczas konklawe nowego papieża. Papież mianował 31 kardynałów (dane jednego utrzymywane są w sekrecie) — z czego 26 ma poniżej 80 lat, a zatem będzie mogło wybierać przyszłego biskupa Rzymu. Cechą charakterystyczną nowych kardynałów jest fakt, że tworzą oni bardzo […]
Nowe nominacje kardynalskie wprowadzają do konsystorza nie tylko nowe twarze, ale również nowe opinie, a nawet nowe perspektywy. Trzeba przecież pamiętać, że pewnego dnia — to m.in. nowi kardynałowie wybiorą podczas konklawe nowego papieża.
Papież mianował 31 kardynałów (dane jednego utrzymywane są w sekrecie) — z czego 26 ma poniżej 80 lat, a zatem będzie mogło wybierać przyszłego biskupa Rzymu.
Cechą charakterystyczną nowych kardynałów jest fakt, że tworzą oni bardzo różnorodne środowisko. Hierarchowie pracują na wszystkich zamieszkanych kontynentach, w całkowicie różnych warunkach — wojennych, głodu, wrogości państwa wobec Kościoła, czy sekularyzacji.
Część z nich całkowicie aprobuje i popularyzuje poglądy Jana Pawła II we wszystkich kwestiach. Tak jest np. z abp. Georgem Pellem z Australii. Inni — jak kardynał nominat Keith O’Brien ze Szkocji — wypowiadają opinie sprzeczne, z niektórymi aspektami nauczania obecnego papieża. Ten ostatni np. podkreślając ogromną wagę “daru celibatu” — nie widzi problemu, by ten ostatni został zniesiony. Podczas Synodu Biskupów w 1999 roku to właśnie on podkreślał, że dyskusja na temat żonatych księży została zablokowana przez Kurię Rzymską.
Zdaniem szkockiego kardynała — powinno się otworzyć dyskusję również o sztucznej antykoncepcji.
Kardynał nominat Peter Turkson z Ghany — podkreśla natomiast potrzebę ponownego odkrycia charyzmatów uzdrawiania w Kościele i sugeruje, by nie ograniczać nauczania kościelnego tylko do książek i katechizmów.
Obecnie kardynałowie pochodzą z 69 krajów. W konklawe nadal dominują Europejczycy — jest ich 66 (z czego 23 to Włosi) na 135 mających prawa wyborcze kardynałów. 24 kardynałów pochodzi z Ameryki Łacińskiej (17.8 procent wszystkich). Afryka i Azja posiada 13 kardynałów elektorów, a Ameryka Północna 14 (grupa 11 kardynałów ze Stanów Zjednoczonych jest drugą, co do wielkości po włoskiej kardynalską grupą narodową.
Mimo iż papież mianował kardynałami aż 7 kurialistów rzymskich, to grupa ta, jako całość wyraźnie traci wpływy liczebne. Obecnie kardynałów “kurialnych” jest 34 (25 procent wszystkich), ale w ciągu najbliższego roku pięciu z nich przekroczy osiemdziesiąty rok życiai straci tym samym prawa wyborcze.
Zobacz także:
Ekumenizm.pl: Kardynał O´Brian o celibacie, homoseksualizmie i antykoncepcji
Ekumenizm.pl: Papież z południa całkiem możliwy
Ekumenizm.pl: Australijski arcybiskup następcą kard. Ratzingera?